صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان آداب حضور در جلسه مهمانى:‏

آداب حضور در جلسه مهمانى:‏

۱- انتظارش را براى غذا طولانى نکند تا موجب اضطراب و ناراحتى میزبان نگردد، قبل از وقت به محل ضیافت نرود و میزبان را غافل‏گیر نکند، زیرا این امر موجب اذیت او مى‏گردد.

۲- وقتى وارد مى‏شود، در صدر جلسه ننشیند، بلکه فروتنى را در جلسه رعایت کند، هر جایى را که صاحب منزل براى نشستن راهنمائى کند، بنشیند و آنجا را ترک نکند.

۳- میزبان غذا را هرچه زودتر حاضر و آماده کند، این یک نوع احترام به مهمان است و شریعت به اکرام مهمان سفارش کرده است. «مَنْ كانَ يُؤْمِنُ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلْيُكْرِمْ ضَيْفَهُ» «هرکس به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید از مهمان تجلیل کند».

۴- در جمع کردن سفره شتاب نکند، و تا مهمانان دست از خوراک نکشیده‏اند به جمع کردن سفره مبادرت نکند.

۵- غذا به مقدار نیاز و ضرورت روى سفره آورده شود، زیرا غذاى اندک خلاف مروت و مازاد از مقدار نیاز تضییع و ریاکارى است، هر دو مورد شرعا مورد نکوهش‏اند.

۶- بیش از سه روز نزد کسى مهمان نشود مگر اینکه میزبان براى ماندن اصرار کند، و به هنگام بازگشت، میزبان را مطلع سازد و از او خداحافظى کند.

٧- هنگام برگشتن مهمان، میزبان او را تا درب منزل بدرقه کند، اعمال پیشینیان چنین بوده است و علاوه بر این، بدرقه از جمله تکریم است که شریعت بدان امر کرده است.

۸- مهمان باید ابراز خوشحالى کند هرچند که در حق او نوعى کوتاهى شده باشد، زیرا چنین عملى از اخلاق حسنه محسوب مى‏گردد و بنده را به درجه عبادت گذاران مى‏رساند.

٩- مسلمان باید سه نوع رختخواب تهیه نماید، یکى براى خودش، یکى براى زن و فرزندانش و سومى را براى مهمانان، بیش از این سه نوع ممنوع است. زیرا رسول اکرمص مى‏فرماید: «فِرَاشٌ لِلرَّجُلِ وَفِرَاشٌ لِلْمَرْأَةِ وَفِرَاشٌ لِلضَّيْفِ وَالرَّابِعُ لِلشَّيْطَانِ» منظور اسراف و اندوختن بیش از حد نیاز و ضرورت است. اگر نیاز مقتضى بیش از سه باشد، مانعى ندارد.