صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان نکاتى که بعد از خوردن غذا رعایت شوند:

نکاتى که بعد از خوردن غذا رعایت شوند:

۱- به پیروى از رسول اکرمص قبل از سیر شدن دست از طعام بکشد تا مواجه با بدهضمى یا پر خورى که منافى با زیرکى و زکاوت است نشود.

۲- نخست دست‌ها را با زبان و سپس بوسیله حوله یا آب تمیز کند. البته شستن و استفاده از آب بهتر است.

۳- غذایى که موقع خوردن روى سفره مى‏افتد برداشته شود، در حدیث در این باره تاکید شده است و این از جمله سپاس نعمت‌هاى خداوند است.

۴- دندان‌ها را خلال نموده دهن را با مسواک و مضمضه تمیز کند تا دهنش بدبو نشود، چرا که ذکر و یاد خداوند بوسیله دهان و زبان انجام مى‏گیرد و دیگران مورد خطاب او هستند، علاوه بر این نظافت و بهداشت دهن و دندان موجب سلامتى و طول عمر دندانها نیز مى‏گردد.

۵- در پایان طعام خدا را سپاس گوید و بعد از نوشیدن شیر، این دعا را «اللهم بارك لنا فيما رزقتنا وزدنا منه» بگوید، «پروردگارا! در رزق ما برکت عنایت بفرما و این روزى ما را افزون کن». اگر نزد دیگران افطار کند، چنین گوید: «أفطر عندكم الصائمون وأكل طعامكم الأبرار وصلت عليكم الملائكة» «روزه داران نزد شما افطار کنند، طعام شما را پاکان بخورند و فرشتگان براى شما دعاى مغفرت کنند». اگر در دعاء چنین بگوید: پروردگارا در رزق آنان برکت عنایت بفرما، آنان را مورد مرحمت و مغفرت قرار بده، بر سنت عمل کرده است و براى خیر بسیار زیاد دعا کرده است.