صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان نکاتى که قبل از خوردن و آشامیدن باید رعایت شوند:

نکاتى که قبل از خوردن و آشامیدن باید رعایت شوند:

۱- طعام و شراب مسلمان باید پاک و حلال باشد و از هرگونه شائبه و شبهه حرام باید خالى باشد، زیرا خداوند مى‏فرماید: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ كُلُواْ مِن طَيِّبَٰتِ مَا رَزَقۡنَٰكُمۡ [البقرة: ۱٧۲]. «اى مؤمنان از رزق پاکیزه و حلالى که به شما داده‏ایم، بخورید».

نیت و قصدش از خوردن و آشامیدن تقویت جسم بخاطر عبادت بیشتر و رسیدن به کارهاى مشروع باشد، بدینوسیله از پاداش اخروى بهره‏مند خواهد شد. زیرا عمل مباح بوسیله نیت عبادت محسوب مى‏گردد.

۲- قبل از خوردن غذا در صورت نیاز، دست‌ها را مى‏شوید.

۳- بهتر است غذایش را روى سفره که بر زمین گذاشته شده است، میل کند نه بر روى میز و صندلى، که در فتوى جایز است ولى خوردن طعام روى سفره‏اى که بر زمین گذاشته باشد، حکایت از فروتنى و تواضع دارد. از حضرت انسس مروى است که رسول اکرمص هرگز روى میز و سینى غذا نخورده است. (سکرجه، دیس عجمى بزرگى است که انواع غذاها در آن گذاشته مى‏شود). (بخاری).

۴- روى سفره در حالت تواضع و فروتنى مى‏نشیند، یعنى دو زانو مى‏نشیند یا اینکه روى پاها و قدم‏ها مى‏نشیند، یا پاى راستش را بلند کرده روى پاى چپ مى‏نشیند، همانطور که رسول اکرمص مى‏نشست. رسول اکرمص مى‏فرماید: «لاَ آكُلُ مُتَّكِئًا إنَّمَا أنَا عَبْدٌ آكُلُ كَمَا يَأْكُلُ الْعَبْدُ، وَأَجْلِسُ كَمَا يَجْلِسُ الْعَبْدُ» «در حالى که تکیه زده‏ام غذا نمى‏خورم، چون این حکایت از تکبر و غرور دارد. فرمود: من بنده هستم، همانطور که بنده مى‏خورد، من مى‏خورم و مثل بندگان مى‏نشینم». (بخاری).

۵- از طعام و غذاى موجود اظهار رضایت بکند و طعام عیب در نیاورد، اگر مورد پسندش بود بخورد و در غیر این صورت دست بکشد.

۶- همراه با دیگران، یعنى با زن و فرزند و یا با مهمان و خادم غذا بخورد زیرا در حدیث آمده است: «اجْتَمِعُوا عَلَى طَعَامِكُمْ يُبَارَكْ لَكُمْ فِيهِ» «دست جمعى‏ غذاى‏تان را صرف کنید که برکت در آن مى‏آید». (ابوداود و ترمذى).