مقدمه‏

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدللّه رب العالـمين وصلاة اللّه على محمد وآله وأصحابه أجمعين‏

در سفری که بنده از کشورهاى اسلامى مغرب دیدن مى‏کردم و در شهر «وجده» برخى از برادران وقتى متوجه شدند که من به پیروى کتاب و سنت پیامبر، بعنوان تنها راه نجات دعوت مى‏دهم، از من خواستند کتابى جمع‏آورى کنم که براى هر فرد مسلمان بعنوان منهج عقیده، آداب و احکام به کار آید. و در ضمن مباحث کاملا برگرفته از کتاب خدا و سنت پیامبر باشد.

بنابراین، بنده در بازگشت به دیار خویش (سعودى) به کمک خدا، دست به کار شدم و در مدت دو سال موفق به گردآورى کتاب حاضر شدم. کتابى که براى هر مسلمان در هرجا و مکان داشتن آن لازم و ضرورى است.

در باب اعتقاد سعى نموده‏ام عقیده سلف صالح را بیاورم زیرا به اتفاق همه علماى اسلام و محدثین، این عقیده سالم از هرگونه بدعت و خرافات مانده است.

و در بحث احکام، بدون تعصب به مذهب یا رأى شخص معینى آنچه را که از آراء و ائمه اربعه، ابوحنیفه، مالک، شافعى و احمد/ در روشنى کتاب خدا و سنت پیامبر صحیح‏تر و قوى‏تر تشخیص داده‏ام، بیان نموده‏ام.

خداوند مى‏داند که بنده سعى بالغ نموده‏ام که چه عمدا و چه غیرعمد از دایره کتاب خدا و سنت پیامبر و مذهب اهل‏سنت بیرون نروم و هدفى جز تحقق وحدت واقعى امت پس از اینهمه تفرقه و جدایى، ندارم.

وصل اللهم على محمد وآله وصحبه وسلم.

ابوبکر جابر الجزایرى‏

مدینه منوره

۱۳۸۴ﻫ.