2.98 MB
1.2 MB
946.35 KB
رده‌بندی دهدهی دیوئی
297/57/217
تلبیس ابلیس نام كتاب:
ابوالفرج ابن جوزی نويسنده:
علیرضا ذکاوتی قراگزلو مترجم:
۱۰۸۹۲ تعداد دریافت: ۶۱۶۷۴ تعداد نمایش:
يکشنبه، ۱۷ خرداد (جوزا) ۱۳۸۸ تاریخ افزودن:
دوشنبه، ۰۵ مرداد (اسد) ۱۳۹۴ به روز رسانی:
۴۰۲ تعداد صفحات: موجود نیست اندازه کتاب:
Persian زبان اصلی:
منبع:
ارسال به شبکه های اجتماعی
برچسب‌های این کتاب
کلیدواژه‌های این کتاب

اثری تحقیقی و پژوهشی مستند از ابن جوزی دانشمند و فقیه حنبلی قرن ششم در رد و نقد اصحاب عقاید و طوایف مختلف و انشعابات ضالّه. این کتاب به تصریح مؤلف، درباره انواع محرمات و بدعت‌های ناشی از وسوسه‌های شیطانی است. ابن جوزی در این اثر با بحثی جدلی، به بسیاری از طوایف و فرقه های اسلامی از جمله خوارج، روافض (شیعیان) فلاسفه، متکلمین، باطنیان و به ویژه، صوفیه تاخته و حتی برخی محدثان و فقها را به سبب طرفداری از بدعت و خروج از سنت رسول اکرمr ، نکوهش کرده است. وی در تألیف این اثر از چند کتاب مهم، از جمله «الرّد علی الغُلاة» و کتاب «الآراء والدیانات» تألیف محمد بن حسن نوبختی استفاده کرده و اثرش را در سیزده باب نوشته است: باب نخست، در فضایل پیروی از سنت و همراهی با جماعت است که مؤلف در این باب، میانه‌روی در سنت را شایسته‌تر از کوشش برای بدعتگذاری می‌داند. باب دوم، در نکوهش و ذمّ بدعت و بدعتگذاران و شرح تفاوت سنت با بدعت است. وی در این باب، بدعتگذاران را به 6 گروه و هر گروه را به 12 زیر گروه تقسیم می‌کند. باب سوم، در هشدار نسبت به فتنه و حیله‌های ابلیس و باب چهارم در معنای تلبیس و غرور است. باب پنجم، در بیان شیوه‌های اغواگری شیطان و فریب اصحاب عقاید است. ابن جوزی در این فصل علت نادرستی معتقدات سوفسطاییان، دهریان، طبایعان، ثنویان و فلاسفه را شرح می‌دهد. وی همچنین چگونه فریب‌دادن خوارج و شیعیان را توضیح می‌دهد. در باب ششم، به بیان وسوسه‌های قاریان قرآن، فقها، واعظان، ادیبان، شاعران و عالمانِ کامل، از جانب شیطان می‌پردازد. در باب‌های بعد شیوه‌های شیطان برای فریب و اغوای فرمانروایان و شاهان، عبادت پیشگان (نمازگزاران)، زاهدان و صوفیان توضیح داده می‌شود. باب دوازدهم، در تلبیس ابلیس بر عوام است و زنان جامعه. باب سیزدهم و پایانی کتاب در شیوه های فریب شیطان است برای عموم مردم از طریق آرزوهای دور و دراز.

در حال حاضر ملاحظه ای در مورد این کتاب وجود ندارد
  • این کتاب در دیگر زبان ها در حال حاضر موجود نیست.
نظر شما درباره این کتاب

نام شما :

لطفا نام، و یا نام مستعار خود را بنویسید حداقل یک کلمه برای نام خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۶۰ حرف در نام خود می‌باشید

آدرس ایمیل :

ایمیل وارد شده با قالب صحیح ایمیل نیستلطفا ایمیل خود را اینجا وارد نمایید

امتیاز :

نظر خود را بنویسید :
 
لطفا متن توضیح خود را وارد کنید حداقل یک کلمه برای توضیح متن خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر در هر نظر ازسالی خود می باشید.
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنید:
security
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنیدکد امنیتی فقط عدد است و حروف را شامل نمی‌شود
در صورت ناخوانا بودن روی تصویر و یا اینجا کلیک کنید

برای این کتاب نظری وارد نشده و یا هنوز به تایید مدیران سایت نرسیده است