صفحه نخست اسلام و اجتماع اسلام و جاهلیت
335.46 KB
373.33 KB
رده‌بندی دهدهی دیوئی
297/483/1385
اسلام و جاهلیت نام كتاب:
سید ابوالاعلی مودودی نويسنده:
عبیدالله اسد مترجم:
۴۵۲۰ تعداد دریافت: ۲۳۸۶۸ تعداد نمایش:
چهارشنبه، ۲۶ بهمن (دلو) ۱۳۹۰ تاریخ افزودن:
يکشنبه، ۱۹ اردیبهشت (ثور) ۱۳۹۵ به روز رسانی:
۳۵ تعداد صفحات: ۱۷x۲۴ وزیری اندازه کتاب:
Persian زبان اصلی:
منبع:
ارسال به شبکه های اجتماعی
برچسب‌های این کتاب

آموزه‌های اصیل اسلامی را در راه‌ شناخت پروردگار بازگو کرده و آنها را با مفاهیم و ارزش‌های جاهلی قدیم و مصادیق جدید آن در عصر حاضر، مقایسه می‌نماید. نویسنده در آغاز بحث، ارتباط بین قضاوت و طرز عمل را بیان کرده و مسایل اساسی اجتماعی – فرهنگی زندگی انسان معاصر را برمی‌شمارد و راه حل‌هایی را که انسان برای حل این مسائل و نگرانی‌های فکری برگزیده، یک به یک معرفی می‌کند. از آنجا که اساسی‌ترین دغدغه بشر، شناخت خالق هستی است، وی در ادامه بحث چندین موضعگیری و راه حلِ بشر را در این باره شرح می‌دهد، که در ادامه فصل‌ها می‌آید. راه نخست، جاهلیت محض و انکار وجود خداست که در نتیجه مادیگری و حس‌گرایی حاصل می‌شود. وی در ادامه این بحث، روش‌های مبتنی بر این رویکرد و ویژگی‌های جوامعِ الحادی و ماده‌گرا را شرح می‌دهد. در فصل بعد، راه حل دوم یعنی شرک یا انتخابِ شریک یا واسطه را برای رسیدن به خدا، برای عبادت یا عرض نیاز، بررسی می‌کند. ویژگی‌های زندگی مشرکانه و مجموعه آداب و رسومِ مملو از اوهام و توصیف زندگی ضلالت بارِ مشرکان از جمله مباحث این بخش است. نویسنده در ادامه، رهبانیت را به عنوان رویکرد عده‌ای دیگر برای پاسخ به نیاز عبودیتِ بشر، بررسی می‌کند. آثار شومِ عزلت گزینی و بی‌توجهی به اتفاقات پیرامون، ایجاد فرصت برای بیدادگری حاکمان و نبرد با فطرتِ انسانی، از مفاسد این رویکرد است و نویسنده به اختصار، درباره هریک توضیح می‌دهد. وی فصل پایانی، راه نجات و طریق سعادت جاودان را در پرتوی تعالیم قرآن و سنت پیامبر اکرم می‌داند و به شرح و بسط این نظریه می‌پردازد.

در حال حاضر ملاحظه ای در مورد این کتاب وجود ندارد
  • این کتاب در دیگر زبان ها در حال حاضر موجود نیست.
نظر شما درباره این کتاب

نام شما :

لطفا نام، و یا نام مستعار خود را بنویسید حداقل یک کلمه برای نام خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۶۰ حرف در نام خود می‌باشید

آدرس ایمیل :

ایمیل وارد شده با قالب صحیح ایمیل نیستلطفا ایمیل خود را اینجا وارد نمایید

امتیاز :

نظر خود را بنویسید :
 
لطفا متن توضیح خود را وارد کنید حداقل یک کلمه برای توضیح متن خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر در هر نظر ازسالی خود می باشید.
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنید:
security
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنیدکد امنیتی فقط عدد است و حروف را شامل نمی‌شود
در صورت ناخوانا بودن روی تصویر و یا اینجا کلیک کنید

برای این کتاب نظری وارد نشده و یا هنوز به تایید مدیران سایت نرسیده است