صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲٩: آیۀ حضرت محمد خاتم پیامبران

درس ۲٩: آیۀ حضرت محمد خاتم پیامبران

قول الله تبارک وتعالى:

﴿مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَآ أَحَدٖ مِّن رِّجَالِكُمۡ وَلَٰكِن رَّسُولَ ٱللَّهِ وَخَاتَمَ ٱلنَّبِيِّ‍ۧنَۗ وَكَانَ ٱللَّهُ بِكُلِّ شَيۡءٍ عَلِيمٗا٤٠[الأحزاب: ۴۰]. گفتۀ خدای بزرگ:

(۴۰) نیست محمد پدر یکی از مردان شما و لکن او رسول خدا و خاتم پیامبران است و خداوند به هرچیز دانا است. شرح: قوله تعالی: ﴿مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَآ أَحَدٖ مِّن رِّجَالِكُمۡ: یعنی نیست محمد ج پدر هیچیک از مردان شما، نه پدر زید بن حارثه است و نه پدر کسی دیگر از شما، زیرا فرزندان پیامبر ج بعضی در مکه مکرمه در سن کوچکی وفات نمودند و ابراهیم در مدینه منوره به سن شیرخوارگی از دنیا رفت و لکن محمد، رسول و فرستاده خداوند و خاتم انبیاء است که خداوند با نبوت او به سلسله انبیاء پایان داد و بعد از آن هیچ پیامبر دیگری مبعوث نخواهد شد و کسی ادعای نبوت کند، دروغ می‌گوید و مورد قبول نیست و مورد لعنت خدا و فرشتگانش قرار می‌گیرد. و اگر گفته شود: در آخر زمان و قبل از قیامت حضرت عیسی ÷ از آسمان‌ها به زمین می‌آید جوابش اینست: که حضرت عیسی پانصد سال پیش از پیامبر اسلام به پیامبری برگزیده شد و مدتی در دنیا مانده تا این که خداوند او را به سوی خود بالا برد، لهذا حضرت عیسی ÷ به عنوان پیامبر جدید نمی‌آید، بلکه از پیروان پیامبر اسلام است و ایشان برای تمام حیات و زندگی خود در زمین طبق سنت ازلی خداوند که می‌فرماید:

﴿قَالَ فِيهَا تَحۡيَوۡنَ وَفِيهَا تَمُوتُونَ وَمِنۡهَا تُخۡرَجُونَ٢٥ [الأعراف: ۲۵]. یعنی «در زمین زندگی می‌کنید و در آن می‌میرید و از زمین بیرون می‌شوید».

بعد خداوند می‌فرماید: ﴿وَكَانَ ٱللَّهُ بِكُلِّ شَيۡءٍ عَلِيمٗا: یعنی خداوند به همه چیز دانا است و یکی از آن‌ها نبوت پیامبر اسلام است و این که او پدر کسی نیست، رسول و فرستادۀ خداوند و خاتم انبیاء است و آنچه گفته ثابت شد و بوقوع پیوست.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه بالا را بخوان تا این که شنوندگان حفظ نمایند.

۲- شرح آیه را با دقت بخوان و نکات لازم را توضیح ده.

۳- به ایشان بفهمان: که فرزندگرفتن در اسلام جائز نیست و درست نیست که کسی را فرزند خود بخواند زیرا که دروغ است.

۴- به ایشان بفهمان: که پیامبر خدا خاتم انبیاء است و پیامبر دیگری بعد از آن نیست و هرکس ادعای نبوت کند کافر می‌شود که باید توبه کند و اگر توبه نکند باید کشته شود.