صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۸: حدیث به زودی حضرت عیسی فرود می‌آید

درس ۲۸: حدیث به زودی حضرت عیسی فرود می‌آید

قول النبي ج: وَالَّذِى نَفْسِى بِيَدِهِ، لَيُوشِكَنَّ أَنْ يَنْزِلَ فِيكُمُ ابْنُ مَرْيَمَ حَكَمًا عَدْلاً، فَيَكْسِرَ الصَّلِيبَ، وَيَقْتُلَ الْخِنْزِيرَ، وَيَضَعَ الْحَرْب، وَيَفِيضَ الْمَالُ حَتَّى لاَ يَقْبَلَهُ أَحَدٌ، حَتَّى تَكُونَ السَّجْدَةُ الْوَاحِدَةُ خَيْرًا مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا. گفتۀ پیامبر ج: قسم به آن ذاتی که جانم در اختیار اوست زود است که فرزند مریم به عنوان داور عادل در میان شما فرود آید، پس می‌شکند صلیب‌ها را و می‌کشد خوک‌ها را و می‌گذارد جنگ را و زیاد می‌شود مال، تا حدی که کسی پیدا نمی‌شود که آن را قبول کند. تا انکه یک سجده از دنیا وآنچه درآن است بهتر است. (رواه البخاری)

شرح: قول النبی ج: «وَالَّذِى نَفْسِى بِيَدِهِ، لَيُوشِكَنَّ» قسم به آن خدائی که جانم در دست اوست که زود است فرزند مریم یعنی عیسی به عنوان داور و حاکم عادل در میان شما فرود آید.

«وَالَّذِى نَفْسِى بِيَدِهِ» این سوگندیست که پیامبر اسلام همواره در کلام خود ذکر می‌کردند، بعد پیامبر اسلام هدف از فرودآمدن حضرت عیسی ÷ را بیان کرده می‌فرماید: «حضرت عیسی بعد از این که به دنیا می‌آید صلیب‌هایی که مسیحیان آن را به رسم تقدس می‌پرستند درهم می‌شکند و آن را باطل اعلام می‌کند. و همچنین خوک‌ها که مسیحیان به گوشت‌شان علاقه دارند می‌کشد تا این که انسان‌ها از شرشان نجات یابند» البته خوردن گوشت خوک در دین اسلام حرام است، چون قرآنکریم می‌فرماید: ﴿حُرِّمَتۡ عَلَيۡكُمُ ٱلۡمَيۡتَةُ وَٱلدَّمُ وَلَحۡمُ ٱلۡخِنزِيرِ [المائدة: ۳]. «یعنی حرام گردیده است بر شما خوردن خود مرده و خون و گوشت خوک». و همچنین حضرت عیسی جنگ را کنار می‌گذارد، زیرا همه مردم به دین اسلام می‌گروند و کافری یافت نمی‌شود تا با وی بجنگند.

در یک روایت به عوض کلمه جنگ جزیه آمده است، یعنی حضرت عیسی گرفتن جزیه را ترک می‌کند و فقط تنها اسلام را قبول می‌کند، بعد پیامبر ج ادامه داده فرمودند: «وَيَفِيضَ الْمَالُ»: یعنی مال زیاد می‌شود تا این که کسی پیدا نمی‌شود که آن را قبول کند و مردم زهد و کناره‌گیری از دنیا را پیشه می‌کنند تا حدی که یک سجده برای خداوند از دنیا و آنچه در آن است به نظر مردم بهتر است چون علامات آخرت را مشاهده می‌کنند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث بالا را چند بار بخوان تا این که شنوندگان حفظ نمایند.

۲- شرح حدیث را با دقت کامل بخوان و نکات لازم را توضیح ده.

۳- به ایشان بفهمان: که این حدیث پیامبر ج اشاره به نزدیک‌بودن قیامت دارد.

۴- به ایشان تذکر ده: که فرودآمدن حضرت عیسی ÷ به دنیا یکی از نشانه‌های بزرگ قیامت است و در آن وقت است که ایمان و عمل صالح پذیرفته نمی‌شود. خداوند می‌فرماید: ﴿لَا يَنفَعُ نَفۡسًا إِيمَٰنُهَا لَمۡ تَكُنۡ ءَامَنَتۡ مِن قَبۡلُ أَوۡ كَسَبَتۡ فِيٓ إِيمَٰنِهَا خَيۡرٗا [الأنعام: ۱۵۸]. «روزی که بعضی نشان‌های پروردگارت آشکار گردد، به هیچ نفسی ایمانش که قبلاً ایمان نیاورده. یا با وجود ایمان کار نیکی نکرده، سودی به حالش نخواهد داشت».