صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲٧: آیۀ ایمان اهل کتاب به حضرت عیسی

درس ۲٧: آیۀ ایمان اهل کتاب به حضرت عیسی

قول الله تبارك وتعالى:

﴿وَإِن مِّنۡ أَهۡلِ ٱلۡكِتَٰبِ إِلَّا لَيُؤۡمِنَنَّ بِهِۦ قَبۡلَ مَوۡتِهِۦۖ وَيَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ يَكُونُ عَلَيۡهِمۡ شَهِيدٗا١٥٩ [النساء: ۱۵٩]. گفتۀ خدای بزرگ:

(۱۵٩) و نیست کسی از اهل کتاب مگر این که قبل از مردن خود به حضرت عیسی ایمان می‌آورد و در روز قیامت برایشان شاهد است. شرح: قول الله: ﴿وَإِن مِّنۡ أَهۡلِ ٱلۡكِتَٰبِ و نیست هیچکس از اهل کتاب یعنی یهود و نصارا مگر این که قبل از مردن خود به حضرت عیسی ایمان می‌آورد و این وقتی است که مرگش فرا رسد و فرشتۀ مرگ را به چشم خود می‌بیند و از زندگی خود ناامید می‌گردد، در این وقت ایمان می‌آورد به این که حضرت عیسی ÷ فرزند حضرت مریم بنده خدا و پیامبر خداست و او خدا یا فرزند خدا و یا خدای سوم نیست، آنطوری که نصارا اعتقاد دارند و همچنین او جادوگر یا بچه زنا هم نیست آن طوری که یهودی‌ها اعتقاد داشتند و او بنده و رسول خداست و کلمه خداوند است که خداوند او را به سوی مریم القاء کرد و او روح خدا است همانطوری که مسلمان‌ها اعتقاد دارند اما این ایمان در این وقت به ایشان نفعی نمی‌رساند، زیرا که بعد از یأس و ناامیدی از زندگی است و توبه در چنین فرصتی پذیرفته نمی‌شود. زیرا خداوند می‌فرماید: ﴿وَلَيۡسَتِ ٱلتَّوۡبَةُ لِلَّذِينَ يَعۡمَلُونَ ٱلسَّيِّ‍َٔاتِ حَتَّىٰٓ إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ ٱلۡمَوۡتُ قَالَ إِنِّي تُبۡتُ ٱلۡـَٰٔنَ [النساء: ۱۸]. «یعنی نیست توبه‌ای برای آنانی که اعمال زشت را مرتکب می‌شوند تا وقتی که مرگ‌شان فرا می‌رسد آن وقت می‌گویند: من حالا توبه کردم». بعد خداوند می‌فرماید: ﴿يَكُونُ عَلَيۡهِمۡ شَهِيدٗا یعنی «حضرت عیسی در روز قیامت بر کافربودن یهود و نصارا شهادت می‌دهد».

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- مربی محترم آیت بالا را چند بار بخوان تا حفظ گردد.

۲- شرح آیت را کلمه به کلمه بخوان و نکات مشکل را تشریح کن.

۳- به ایشان بفهمان: که یهود و نصارای امروزی و پیشین‌ترها به حضرت عیسی کافر شدند، زیرا یهودی‌ها آن حضرت را جادوگر و فرزند زنا می‌دانستند و نصارا حضرت عیسی را خدا دانسته و او را پرستش نمودند پس این هردو گروه به حضرت عیسی ÷ کافر‌اند.

۴- به ایشان بفهمان: که تنها کسی که از عذاب خدا نجات می‌یابد کسی است که به پیامبر خدا حضرت محمد ج ایمان آورده و اسلام را به عنوان دین انتخاب نموده و خداوند را با اخلاص کامل پرستش کند عرب باشد یا عجم، سیاه باشد یا سفید.