صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۶: حدیث شیطان هر نوزادی را مساس می‌کند

درس ۲۶: حدیث شیطان هر نوزادی را مساس می‌کند

قول النبي ج: مَا مِنْ بَنِى آدَمَ مَوْلُودٌ إِلاَّ يَمَسُّهُ الشَّيْطَانُ حِينَ يُولَدُ، فَيَسْتَهِلُّ صَارِخًا مِنْ مَسِّ الشَّيْطَانِ، غَيْرَ مَرْيَمَ وَابْنِهَا. گفتۀ پیامبر ج: نیست هیچ نوزادی از فرزندان آدم، مگر این که در وقت تولد، شیطان به او مساس می‌کند، وبه زدن شیطان فریاد می‌زند، غیر از حضرت مریم و فرزندش. (رواه البخاری)

شرح: «مَا مِنْ بَنِى آدَمَ مَوْلُودٌ»: یعنی هریک از فرزندان آدم چه پسر باشد و چه دختر، وقتی که از مادر زائیده می‌شود، شیطان انگشت خود را به پهلویش می‌زند که به اثر آن نوزاد فریاد می‌زند.

مگر حضرت مریم و فرزندش حضرت عیسی علیهما السلام که ازین قاعده مستثنی‌اند و شیطان به ایشان دست نزده است، حضرت مریم دختر عمران است و مادرش حنه نام دارد مادر حضرت مریم وی را نذر بیت المقدس نمود و در مسجد الاقصی تحت کفالة حضرت ذکریا ÷ بزرگ شد و در دوران حیات خود هیچ گناهی را مرتکب نگردید و همچنین فرزند آن حضرت عیسی ÷ یکی از بندگان پاک خداوند است.

که در دوران حیات خویش کوچکترین گناه را مرتکب نگردید و در روز قیامت وقتی که انسان‌ها جهت درخواست شفاعت نزد انبیاء می‌روند، هرکدام برای خود گناهی را ذکر می‌کنند، مثلاً حضرت آدم می‌گوید: من به خاطر خوردن از درخت ممنوعه نمی‌توانم کسی را شفاعت کنم.

حضرت ابراهیم ÷ سخنان خود را که ظاهری دروغ داشت و در حقیقت راست بود علت قرار می‌دهد.

حضرت نوح به واسطه دعای که به نابودی قوم خود کرده بود از شفاعت امتناع می‌ورزد، اما حضرت عیسی ÷ هیچ گناهی را ذکر نمی‌کند، ولی حاضر به شفاعت هم نمی‌شود و این پاکی حضرت عیسی به برکت دعایی بود که مادر بزرگ‌اش حنه گفت: ﴿وَإِنِّيٓ أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ ٱلشَّيۡطَٰنِ ٱلرَّجِيمِ «پروردگارا! مریم و اولادش را از شر شیطان رجیم در پناه تو قرار می‌دهم».

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- مربی محترم حدیث را چند بار بخوان تا این که حفظ شود.

۲- شرح حدیث را جمله جمله بخوان و نکات لازم را توضیح ده.

۳- به ایشان تذکر ده: که خداوند دعای مادر مریم را که در حق مریم و فرزندانش کرده بود قبول کرد، زیرا که آن زن عالم و خداشناس بود.

۴- به ایشان بفهمان: که وقتی که نوزادی به دنیا آمد و آواز کرد بعد از آن مُرد غسل داده شود و طبق سنت کفن گردد و به آن نماز جنازه نیز خوانده شود و همچنین از آن میراث برده می‌شود. اما اگر به دنیا آمد و صدای از آن شنیده نشد سپس مرد، غسل و کفن آن واجب نیست و نماز هم بر آن خوانده نشود و اگر کسی چنین کار کرد جائز است، مگر میراث که از آن میراث برده نمی‌شود.