صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ٧: آیۀ اجاره و گرفتن اجرت

درس ٧: آیۀ اجاره و گرفتن اجرت

قول الله تبارك وتعالى:

﴿يَٰٓأَبَتِ ٱسۡتَ‍ٔۡجِرۡهُۖ إِنَّ خَيۡرَ مَنِ ٱسۡتَ‍ٔۡجَرۡتَ ٱلۡقَوِيُّ ٱلۡأَمِينُ٢٦[القصص: ۲۶].

وقوله تعالی:

﴿لَوۡ شِئۡتَ لَتَّخَذۡتَ عَلَيۡهِ أَجۡرٗا [الکهف: ٧٧]. گفتۀ خدای بزرگ:

(۲۲) ای پدر من بگیر او را به مزدوری که بی‌گمان بهترین کسی که مزدور گیری زورمند، امین است.

[قصص: ۲۶]

(٧٧) اگر می‌خواستی می‌گرفتی بر آن مزدی را. شرح: فرموده خداوند: ﴿يَٰٓأَبَتِ ٱسۡتَ‍ٔۡجِرۡهُ خبری است که خداوند از دختر یکی از بندگان صالح خود شعیب ÷ حکایت می‌کند که چون حضرت موسی ÷ در مسیر راه مصر به مدین به چاه آبی می‌رسد که مردان زیادی در اطراف آن جمع شده‌اند و دو تا دختر دورتر از مردم ایستاده‌اند. حضرت موسی ÷ گوسفندان این دختران را آب می‌دهد و دختران به نزد پدر خود برگشتند و از احسان موسی به پدر حکایت کردند، شعیب ÷ یکی از این دختران را به دنبال موسی فرستاد و موسی ÷ همراه دختر به نزد شعیب آمد، سپس حضرت شعیب ÷ احوال او را جویا شده و حضرت موسی شرح حال خود را به آن‌ها تعریف کرد، شعیب ÷گفت: احساس ترس و بیم مکن که از چنگ قومی ظالم نجات یافتی. آنگاه یکی از دختران به پدر گفت: ای پدرم! او را برای چراندن گوسفندان ما اجیر کن و انگیزه‌اش را نسبت به اجیرنمودن موسی ابراز نموده و گفت: این آدم از نظر عقل و علم و نیروی بدنی در حد بسیار خوبی است که دارای قوت کافی در انجام کارها و شخص امانتداری است چه قوت حضرت موسی را از آب‌کشیدنش برای گوسفندان دانسته و امانت‌داری او را هنگامی دانست که با موسی از سر چاه به نزد پدر می‌آمد و این آیۀ شریفه دلالت می‌کند بر این که اجیرگرفتن کسی برای کار جائز است.

فرموده خداوند: ﴿لَوۡ شِئۡتَ لَتَّخَذۡتَ عَلَيۡهِ أَجۡرٗا حکایتی است که خداوند از حضرت موسی و حضرت خضر علیهما السلام بیان می‌کند که حضرت خضر در اثناء مسافرتی که با موسی ÷ داشت، دیواری فرو ریخته‌ای را در روستائی که ایشان را به ضیافت نپذیرفته بودند، مجدداً بنا کرد. حضرت موسی گفت: اگر می‌خواستی می‌توانستی در مقابل زحمات خود از ایشان اجرت دریافت کنی. این آیه شریفه دلالت دارد بر روابودن اجیرگرفتن و گرفتن اجرت و دستمزد در مقابل کار.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- مربی محترم دو آیه فوق را چند بار برای شنوندگان بخوان تا این که حفظ کنند.

۲- شرح آیات را جمله جمله بر ایشان بخوان و نکات قابل توضیح را توضیح ده.

۳- به ایشان بفهمان: که ذکر داستان موسی ÷ و شعیب و همچنین داستان موسی و خضر در قرآنکریم نشانۀ واضح بر نبوت پیغمبر خدا است، زیرا که پیامبر اسلام ج سرزمین‌شان را ندیده بودند و همچنین در عصر و زمان‌شان نبودند، چگونه داستان‌شان را بدین صورت شگفت‌انگیز حکایت کردند که هیچکس نمی‌تواند آن را تکذیب نماید.

۴- به ایشان بفهمان: که در این دو آیت دلیل واضحی وجود دارد بر این که اجیرگرفتن جائز است و شخص می‌تواند بعد از پایان کار از کارفرمای خود مزد دریافت نماید.