صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱: آیۀ خدا از مؤمنان جان‌ها و مال‌هایشان را خر...

درس ۱: آیۀ خدا از مؤمنان جان‌ها و مال‌هایشان را خریده

قول الله تبارك وتعالى:

﴿إِنَّ ٱللَّهَ ٱشۡتَرَىٰ مِنَ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ أَنفُسَهُمۡ وَأَمۡوَٰلَهُم بِأَنَّ لَهُمُ ٱلۡجَنَّةَۚ يُقَٰتِلُونَ فِي سَبِيلِ ٱللَّهِ فَيَقۡتُلُونَ وَيُقۡتَلُونَۖ وَعۡدًا عَلَيۡهِ حَقّٗا فِي ٱلتَّوۡرَىٰةِ وَٱلۡإِنجِيلِ وَٱلۡقُرۡءَانِۚ وَمَنۡ أَوۡفَىٰ بِعَهۡدِهِۦ مِنَ ٱللَّهِۚ فَٱسۡتَبۡشِرُواْ بِبَيۡعِكُمُ ٱلَّذِي بَايَعۡتُم بِهِۦۚ وَذَٰلِكَ هُوَ ٱلۡفَوۡزُ ٱلۡعَظِيمُ١١١ [التوبة: ۱۱۱]. گفتۀ خدای بزرگ:

(۱۱۱) همانا خدا خرید از مؤمنین جان‌ها و مال‌های ایشان را که برای ایشان است بهشت. جنگ کنند در راه خدا پس بکشند و کشته شوند وعده‌ایست برحق در تورات، انجیل و قرآن و کیست وفادارتر به عهد خود از خدا، پس شاد باشید به معامله‌ای که کردید و این است آن رستگاری بزرگ. شرح: گفته خداوند که می‌فرماید: ﴿إِنَّ ٱللَّهَ ٱشۡتَرَىٰ مِنَ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ أَنفُسَهُمۡ وَأَمۡوَٰلَهُم بِأَنَّ لَهُمُ ٱلۡجَنَّةَ: خبر می‌دهد از معامله‌ای که بین او و بندگان راستین و نیکوکارش انجام یافته است. این معامله، معاملۀ خرید و فروش است، خداوند خریدار و مسلمانان فروشنده و جنس، جان‌ها و مال‌های مسلمانان است و بهاء جنت است و تاریخ تسلیم جان و مال روزی است که رهبر مسلمان‌ها آن‌ها را برای جهاد در بلندکردن کلمۀ خدا فرا خواند و این بدان معنی است که فقط خدا در تمامی عبادات از عقائد و گفتار و کردار مورد پرسش قرار گیرد و تاریخ دریافت این بهاء وقتی است که ارواح مسلمانان از جسدهایشان جدا شود و از رنج‌های زندگی دنیا رهایی یابند، اما از آنجائی که خداوند مالک جان‌ها و مال‌های مسلمان‌هاست مسئله خرید و فروش که در میان خداوند و بندگانش صورت می‌گیرد، فقط فضل و احسان خداوند است، لذا خداوند کلمه وعده را اطلاق می‌کند و می‌فرماید: ﴿وَعۡدًا عَلَيۡهِ حَقّٗا: یعنی خداوند بندگان خود را به این معامله، وعدۀ حق داده است و این معامله در سه کتاب آسمانی تورات، انجیل و قرآن ثبت است.

و بعداً خداوند در تأکید وعده و عهد خود می‌افزاید: که می‌فرماید، چه کسی وفادارتر است به عهد خود از خداوند، یعنی کسی از خدا وفادارتر به عهد نیست و در آخر مسلمانان را به انجام این عهد مژده می‌دهد.

می‌فرماید: ﴿فَٱسۡتَبۡشِرُواْ بِبَيۡعِكُمُ ٱلَّذِي بَايَعۡتُم بِهِۦۚ وَذَٰلِكَ هُوَ ٱلۡفَوۡزُ ٱلۡعَظِيمُ: یعنی خوشحال و شادمان باشید به این معامله‌ای که با خداوند انجام دادید و این است رستگاری بزرگ، زیرا که نتیجه‌اش رهایی از آتش جهنم و ورود به جنات عدن است.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- مربی محترم! آیه مذکور را به طور شایسته به شاگردان بخوان تا حفظ کنند.

۲- شرح آیت را به آرامش کامل بخوان و نکات که نیاز به توضیح دارد توضیح ده.

۳- برای شاگردان بفهمان: که این آیت متضمن روابودن خرید و فروش است، لذا تمامی علماء امت اتفاق دارند بر روابودن معاملات تا از این جهت بندگان خدا بدون هیچ نوع گناه و ظلمی نیازهای خود را برآورده سازند.

۴- برای شاگردان بفهمان: که این معامله در میان هر فرد مسلمان و پروردگار جهان انجام گرفته است، لذا بر هر شخص مسلمانی واجب است که از مال خداوند محافظت به عمل آورد و به جز راهی که مورد رضای اوست، انفاق نکنید و همچنین بدن خود را حفاظت کنید تا این که چیزهای زیان‌آور بر او وارد نشود، زیرا که مال و بدن مسلمان به وسیلۀ این معامله از آن خداوند است، لذا باید از هردو محافظت به عمل آورد تا هنگامی که منادی جهاد آن را برای مبارزه فرا خواند. این دو امانت را برای خداوند که مشتری و خریدار هست تسلیم نماید.