صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۸: حدیث مقاربت جنسی با زن حائض

درس ۲۸: حدیث مقاربت جنسی با زن حائض

قول النبي ج: اصْنَعُوا كُلَّ شَىْءٍ إِلاَّ النِّكَاحَ. گفتۀ پیامبر ج: با زن حائض هرکاری انجام دهید بجز آمیزش. (رواه احمد عن ثابت البنانی عن انس س)

شرح: گفته پیامبر ج: «اصْنَعُوا كُلَّ شَىْءٍ إِلاَّ النِّكَاحَ»: یعنی با زن حائض هرکاری از نشستن، خوردن، آشامیدن و خوابیدن انجام دهید به جز آمیزش که درست نیست و در این زمینه از حضرت عایشه ل سوال شد در جواب فرمود: که مرد هرنوع استفاده را از زن حائض بکند بجز جماع و گفت: که پیامبر ج در شب نماز را طولانی می‌کردند، سرما می‌خوردند، نزد من می‌آمدند و می‌گفتند: پاهای خود را لخت کن و من پاهای خود را برهنه می‌کردم و ایشان صورت و سینه خود را بر ران من می‌گذاشتند و من هم خود را خم می‌کردم تا گرم شوند و می‌خوابیدند و عایشه ل می‌گفت: سر پیامبر را می‌شستم در حالی که حائض بودم و پیامبر ج بر من تکیه می‌دادند و قرآن می‌خواندند و من در حال عادت بودم و موضوع فوق را روایت امام احمد از ثابت بنانی از انس بن مالک س تأیید می‌کند که حضرت انس س گفت: عادت یهود چنین بود که هرگاه زن عادت می‌شد با او غذا نمی‌خوردند و جماع نمی‌کردند، اصحاب از پیامبر ج سوال کردند خداوند آیت ﴿وَيَسۡ‍َٔلُونَكَ عَنِ ٱلۡمَحِيضِ: نازل کرد و پیامبر ج فرمودند: هرکاری انجام دهید بجز جماع و معنی این روایت این است که می‌توان با زن حائض بازی کرد و از تمام بدنش استفاده کرد به جز زیر ناف تا زیر زانو.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را با تکرار بخوان تا شنوندگان حفظ کنند.

۲- شرح را جمله به جمله بخوان و آنچه نیازی به توضیح دارد واضح کن تا فهمیده شود.

۳- به ایشان تعلیم ده: که زن حائض نماز نمی‌خواند و روزه نمی‌گیرد و جماع با او نمی‌شود و به مسجد نرود و روزه را قضا آورد نه نماز را.

۴- به ایشان تعلیم ده: که مرد می‌تواند از زن حائض به جز عورت غلیظه استفاده کند و بهتر آنست که از زیر ناف تا زانو بپرهیزد.

۵- به ایشان تعلیم ده: که کسی که زن خود را در حال حایض آمیزش می‌کند مرتکب گناه شد و بر وی لازم است که توبه نصوح کرده و استغفار کند و صدقه‌ای بپردازد که آن نشانه توبه است.