صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۳: آیۀ ارج نگذاشتن خداوند به گونۀ لازم

درس ۲۳: آیۀ ارج نگذاشتن خداوند به گونۀ لازم

قول الله تبارک وتعالى:

﴿وَمَا قَدَرُواْ ٱللَّهَ حَقَّ قَدۡرِهِۦ وَٱلۡأَرۡضُ جَمِيعٗا قَبۡضَتُهُۥ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطۡوِيَّٰتُۢ بِيَمِينِهِۦۚ سُبۡحَٰنَهُۥ وَتَعَٰلَىٰ عَمَّا يُشۡرِكُونَ٦٧[الزمر: ۶٧]. گفتۀ خدای بزرگ:

و ارج نگذاشتند خدا را حق ارجمندیش و زمین همگی در چنگ او است روز قیامت و آسمان‌ها پیچیده‌اند به دستش منزه و برتر است او از آنچه شرک ورزند. شرح: گفته خداوند: ﴿وَمَا قَدَرُواْ ٱللَّهَ حَقَّ قَدۡرِهِ: یعنی تعظیم نکردند خدا را به حق تعظیمش، چون خدا را نشناختند. و اگر می‌شناختند، سنگ‌ها را با او برابر نمی‌کردند و آن‌ها را با خدا نمی‌پرستیدند و نمی‌گفتند: که آن‌ها نزد خدا شفاعت‌شان می‌کنند. و گفته خداوند: ﴿وَٱلۡأَرۡضُ جَمِيعٗا قَبۡضَتُهُۥ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطۡوِيَّٰتُۢ بِيَمِينِهِ: آسمان‌ها و زمین همگی در دست خدا است و می‌گوید: «أنا الملک أين الملوک»: یعنی منهم ملک و پادشاه، کجا‌اند پادشاهان؟ پس کسی که صاحب این قدرت بزرگ است چگونه بتان و تمثال‌های بی‌جان با او یکسان پرستش شوند، و لذا خود را منزه و پاک می‌کند و می‌فرماید: ﴿سُبۡحَٰنَهُۥ وَتَعَٰلَىٰ عَمَّا يُشۡرِكُونَ: یعنی پاک و منزه است از شریک و مانند و همسر و فرزند و برتر است از این که شریکی داشته باشد و اوست پروردگار هرچیز و مالک آن.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را به تکرار بخوان تا شنوندگان حفظ کنند.

۲- شرح را به آرامش بخوان و آنچه نیاز به توضیح دارد بیان کن تا فهمیده شود.

۳- به ایشان تعلیم ده: کسی که برای خدا از خلقتش شریکی قرار می‌دهد یا نیازی را مانند مخلوقات به او نسبت می‌دهد مانند نیاز به همسر یا فرزند یا یاور یا مانند. همانا بر خدا دروغ بسته است و قدر خدا را نشناخته است.

۴- به ایشان از عظمت و کبریائی و قدرت خدا تذکر ده تا او را بزرگ دانسته پرستش کنند و تکامل یافته و سعادتمند شوند.

۵- به ایشان تعلیم ده: که عایشه ل گفت: از رسول خدا در بارۀ گفته خداوند: ﴿وَٱلۡأَرۡضُ جَمِيعٗا قَبۡضَتُهُۥ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطۡوِيَّٰتُۢ بِيَمِينِهِ: سوال کردم و گفتم: یا رسول الله مردم در آن روز کجایند؟ پیامبر ج فرمودند: بر پل جهنم‌اند ای عایشه.