صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۲: حدیث اگر خطاهای شما به پری آسمان...

درس ۲۲: حدیث اگر خطاهای شما به پری آسمان...

قول النبي ج: والذى نفسى بيده لو أخطأتم حتى تملأ خطاياكم ما بين السماء والأرض ثم استغفرتم الله. لغفر لكم والذى نفس محمد بيده لو لم تخطئوا لجاء الله بقوم يخطئون ثم يستغفرون الله فيغفر لهم. گفتۀ پیامبر ج: سوگند به آن ذاتی که نفس من به دست اوست. اگر خطا کنید که خطاهای شما بین آسمان و زمین را پر کند، سپس از خدا آمرزش بخواهید، خدا شما را می‌آمرزد و سوگند به ذاتی که نفس محمد به دست اوست اگر شما خطا نکنید خداوند قومی می‌آورد که خطا کنند و از خدا آمرزش بخواهند و خدا هم ایشان را بیامرزد. (رواه احمد)

شرح: «والذى نفسى بيده»: این سوگند پیامبر ج است و پیامبر ج این نوع سوگند را انتخاب کردند و آنچه برای آن سوگند یاد کردند این گفتۀ پیامبر است. «لو أخطأتم»: یعنی به ارتکاب منهیات و ترک واجبات گناه کنید و خطاهای شما چنان زیاد باشد که بین آسمان و زمین را پر کند که از این مقدار گناه بیشتر نیست، سپس توبه کنید و از خدا آمرزش بخواهید، خداوند می‌آمرزد. باز بار دوم سوگند یاد می‌کند و خبری را که می‌خواهد به بندگان بگوید تأکید می‌کند تا دل‌هایشان اطمینان پیدا کند و آنچه برای آن سوگند یاد می‌کند این گفته پیامبر ج است: «لو لم تخطئوا»: یعنی اگر گناه نکنید هرآئینه خداوند قومی می‌آورد که خطا کنند سپس آمرزش بخواهند و خدا می‌آمرزد و مصداق آن در آیه زمر است که می‌فرماید: ﴿قُلۡ يَٰعِبَادِيَ ٱلَّذِينَ أَسۡرَفُواْ عَلَىٰٓ أَنفُسِهِمۡ لَا تَقۡنَطُواْ مِن رَّحۡمَةِ ٱللَّهِۚ إِنَّ ٱللَّهَ يَغۡفِرُ ٱلذُّنُوبَ جَمِيعًاۚ إِنَّهُۥ هُوَ ٱلۡغَفُورُ ٱلرَّحِيمُ٥٣ وَأَنِيبُوٓاْ إِلَىٰ رَبِّكُمۡ وَأَسۡلِمُواْ لَهُۥ مِن قَبۡلِ أَن يَأۡتِيَكُمُ ٱلۡعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ٥٤ «بگو ای بندگان من که اسراف کردید بر جان خویش نومید نباشید از حرمت خدا همانا خدا بیامرزد گناهان را همگی همانا اوست آمرزگار مهربان و بازگردید به سوی پروردگار خویش و تسلیم شوید برایش پیش از آن که بیاید شما را عذاب، سپس یاری نشوید».

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و تکرار کن: تا شنوندگان آن را حفظ نمایند.

۲- شرح را به آرامش بخوان و آنچه نیازی به توضیح دارد واضح کن.

۳- به ایشان تعلیم ده: که رحمت خدا بر غضبش سبقت گرفته و خداوند کسی را که توبه کند و آمرزش بخواهد هرقدر گناه کرده باشد خداوند توبه او را رد نمی‌کند.

۴- ایشان را به توبه از هر گناه دعوت کن که توبه در هر روزی واجب است که همانا پیامبر ج در روزی صد بار توبه کرده و آمرزش می‌خواستند.