صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱٩: آیۀ لزوم احترام روز شنبه بر یهود

درس ۱٩: آیۀ لزوم احترام روز شنبه بر یهود

قول الله تبارک وتعالى:

﴿إِنَّمَا جُعِلَ ٱلسَّبۡتُ عَلَى ٱلَّذِينَ ٱخۡتَلَفُواْ فِيهِۚ وَإِنَّ رَبَّكَ لَيَحۡكُمُ بَيۡنَهُمۡ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ فِيمَا كَانُواْ فِيهِ يَخۡتَلِفُونَ١٢٤ [النحل: ۱۲۴]. گفتۀ خدای بزرگ: (۱۲۴) همانا نهاده شد شنبه بر آنان که اختلاف کردند در آن و همانا پروردگار تو حکم می‌کند روز قیامت در آنچه بودند در آن اختلاف می‌کردند. شرح: فرموده خدای بزرگ: ﴿إِنَّمَا جُعِلَ ٱلسَّبۡتُ عَلَى ٱلَّذِينَ ٱخۡتَلَفُواْ فِيهِ خداوند تعالی در این آیت خبر می‌دهد: که تعظیم روز شنبه بر یهود به جهت عقوبت و انتقام از ایشان فرض شده زیرا تعظیم شنبه در آئین حضرت ابراهیم ÷ نبود و هرگاه خداوند به یکی از پیامبران بنی اسرائیل وحی کرد که روز جمعه را تعظیم کنند بنی اسرائیل اختلاف کردند و از روی سرکشی و تکبر گفتند: که روزی که خداوند از آفرینش آسمان‌ها و زمین فارغ شده شنبه بوده است و شنبه را اختیار کردند. خداوند هم تعظیم شنبه را برایشان فرض کرد و به روز شنبه هم وفاء نکردند و شروع به حیله‌بازی کرده و شبکه‌های شکار را در روز شنبه گذاشتند و روز یکشنبه ماهی‌های فراوان شکار کردند.

فرموده خداوند: ﴿وَإِنَّ رَبَّكَ لَيَحۡكُمُ بَيۡنَهُمۡ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ فِيمَا كَانُواْ فِيهِ يَخۡتَلِفُونَ این قول خداوند وعدۀ عذاب است که خداوند متعال آنان را به سبب تمرد و سرکشی و مخالفتی که با پیامبران‌شان می‌نمودند جزاء می‌دهد. اما آن کسانی که بعثت حضرت محمد ج را دریافتند و ایمان آوردند و داخل اسلام شدند نجات یافته و سعادتمند شدند و آن کسانی که کافر شدند و داخل در اسلام نشدند خداوند آنان را به سبب کفرشان به بدترین و سخترین عذاب مجازات خواهد نمود پناه به خدا.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را به تکرار بخوان تا این که بیشتر سامعین حفظ کنند.

۲- جملات شرح مطالب را یکی پس از دیگری بیان کن تا دانسته شود.

۳- ایشان را آگاه کن: به فضیلت روز جمعه و این که خداوند متعال یهود و نصاری را از فضل آن روز به سبب سرکشی و کفر ایشان محروم کرد و مسلمانان را به سبب ایمان و فرمانبرداری ایشان از خدا و رسول خدا ج اکرام و احترام کرد.

۴- ایشان را به حرام‌بودن اختلاف و عاقبت سوء اختلاف آگاه کن.

۵- ایشان را آگاه کن: به حکم خداوند عادل به این که هرکسی را در قیامت نسبت به آنچه عمل کرده است از خوبی و بدی جزاء می‌دهد تا این که از بدی پرهیز کنند و خیر را لازم بگیرند و در دنیا و آخرت رستگار شوند.