صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۶: حدیث علامات قیامت

درس ۱۶: حدیث علامات قیامت

قول النبي ج: لاَ تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى تَرَوْا عَشْرَ آيَاتٍ طُلُوعُ الشَّمْسِ مِنْ مَغْرِبِهَا والدخان والدابة وَخُرُوجَ يَأْجُوجُ وَمَأْجُوجُ وخروج عيسى بن مريَم وخروج الدجال ثلاثة خُسُوفٍ خَسْفٍ بِالْمَشْرِقِ وَخَسْفٍ بِالْمَغْرِبِ وَخَسْفٍ بِجَزِيرَةِ الْعَرَبِ وَنَارٌ تَخْرُجُ مِنْ قَعْرِ عَدَنَ تَسُوقُ النَّاسَ أَوْ تَحْشُرُ النَّاسَ تَبِيتُ مَعَهُمْ حَيْثُ بَاتُوا وَتَقِيلُ مَعَهُمْ حَيْثُ قَالُوا. گفتۀ پیامبر ج: قیامت برپا نمی‌شود تا این که ده علامت را به‌بینید، طلوع خورشید از مغرب، ظهور دود و پیداشدن دابۀ، بیرون‌شدن یأجوج و مأجوج و خروج حضرت عیسی بن مریم و بیرون‌شدن دجال و سه خسف (فرورفتن بر زمین) است خسفی است به مشرق و خسفی است به مغرب و خسفی است به جزیرة العرب و آتشی که از عمق عدن بیرون می‌شود و مردم را حشر می‌کند، هرجا که مردم شب سپری می‌کنند این آتش با ایشان است و هرجا ظهر باشند آتش ملازم‌شان است. شرح: قوله ج: «لاَ تَقُومُ السَّاعَةُ»: یعنی لحظه فنا و پایان این دنیا و آغاز زندگی آخرت بوجود نمی‌آید.

قوله: «حَتَّى تَرَوْا عَشْرَ آيَاتٍ طُلُوعُ الشَّمْسِ»: در روایات وارد شده است که دخان چیزی است که بر انسان مومن همچون زکام عارض می‌شود، ولی در منافذ کافر فرو رفته تا این که سر آن همچون سری بریان در آتش می‌گردد.

در مورد دابه نیز وارد شده که از چاهی در کوه صفا بیرون شده و با مردم صحبت می‌کند. و داستان یأجوج و مأجوج در آخر سوره کهف آمده است و نزول حضرت عیسی به حدیث صحیح و به قرآن در سوره زخرف مذکور است. می‌فرماید: ﴿وَإِنَّهُۥ لَعِلۡمٞ لِّلسَّاعَةِ فَلَا تَمۡتَرُنَّ بِهَا [الزخرف: ۶۱]. «و به راستی (ظهور دوباره‌ی) عیسی از نشانه‌های قیامت است. پس هرگز در آن شک نکنید» و گفته پیامبر ج «وَتَحْشُرُ النَّاسَ» روایت شده که مردم در فلسطین حشر می‌شوند چون فلسطین سرزمین محشر است.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را چند بار تکرار کن تا شنوندگان حفظ کنند.

۲- شرح را به آرامش بخوان و آنچه لازم است توضیح بده.

۳- شنوندگان را خبر ده: که مراد از آیات علاماتی است که بر نزدیک‌شدن قیامت دلالت می‌کند.

۴- از ظاهر احادیث معلوم است که طلوع خورشید از مغرب اولین علامت از علامات دهگانه قیامت است.

۵- آن‌ها را آگاه کن: که این حدیث را پیامبر اکرم ج در منی در جمعی از صحابه ارشاد فرمودند: که آن‌ها بحث و گفتگو از قیامت داشتند.