صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۲: حدیث شیطان گرگ انسان است

درس ۱۲: حدیث شیطان گرگ انسان است

قول النبي ج: إِنَّ الشَّيْطَانَ ذِئْبُ الإِنْسَانِ كَذِئْبِ الْغَنَمِ يَأْخُذُ الشَّاةَ الْقَاصِيَةَ وَالنَّاحِيَةَ فَإِيَّاكُمْ وَالشِّعَابَ وَعَلَيْكُمْ بِالْجَماعَةِ وَالْعَامَّةِ والْمَسْجِدِ.«رواه احمد»

وقال عبد الرزاق عن عمرو بن ميمون الأودي قال: أدركت أصحاب محمد وهم يقولون: إن المساجد بيوت الله في الأرض وأنه حق على الله أن يكرم من زاره فيها. گفتۀ پیامبر ج: همانا شیطان گرگ انسان است، مانند گرگ که گوسفندی را که از گله دور است می‌گیرد، پس از تفرقه و جدائی‌ها بپرهیزید و جماعت و اکثریت و مسجد را لازم بگیرید.

و عبدالرزاق از عمرو بن میمون اودی روایت کرده گفت: که اصحاب محمد ج را دریافتم که می‌گفتند: مساجد، خانه‌های خدا در زمین است و بر خدا حق است که کسی که به زیارت او می‌آید او را اکرام کند. (اخرجه ابن کثیر)

شرح: قوله ج: «إِنَّ الشَّيْطَانَ ذِئْبُ الإِنْسَانِ»: یعنی شیطان گرگ انسان است او را می‌زند و اذیتش می‌کند و هنگامی که از مساجد و مجالس صالحین دوری کند، شیطان به سراغ او می‌آید. قوله ج: «كَذِئْبِ الْغَنَمِ يَأْخُذُ الشَّاةَ الْقَاصِيَةَ وَالنَّاحِيَةَ»: یعنی می‌گیرد گوسفندی را که از همنوعان و چوپان خود دور باشد. وقوله ج: «فَإِيَّاكُمْ وَالشِّعَابَ»: مؤمنین را از کناره‌گیری از جماعت مسلمین و شرکت در جماعتی دیگر برحذر می‌دارد، چون این کار باعث ضعف و شکست مسلمین است. وقوله: «وَعَلَيْكُمْ بِالْجَماعَةِ وَالْعَامَّةِ»: شرکت در جماعت عمومی مسلمین را بر خود لازم بگیرید، و به جماعت‌های دیگر اعتماد نکنید. زیرا که در گروه‌گرایی قوت و شوکت اسلام از بین می‌رود و مسلمانان بازیچه دست شیاطین می‌شوند که راه‌های خود را به آنان جلوه می‌دهند و راه دیگران را زشت می‌گویند، آنگاه تفرقه و نزاع پیدا شده و بالاخره به جنگ و خونریزی کشیده می‌شود و گفته عمرو بن میمون «ادركت» إلی آخرالحدیث. شک نیست که مساجد، خانه‌های خدا در روی زمین است و نزد خدا ثابت است که مهمانان خود را مورد اکرام قرار می‌دهد.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را مکرر بخوان تا شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را به آرامش بخوان و آنچه لازم است توضیح ده.

۳- آن‌ها را از جدائی جماعت مسلمین و شرکت در گردهمائی غیر مسلمین حذر ده.

۴- به آن‌ها خبر ده: که تشکیل‌دادن گروه‌ها و احزاب متفرق بر مسلمین حرام است.

۵- آن‌ها را آگاه کن: که چگونه مسلمین متفرق شده و دولت‌های ضعیفی را تشکیل دادند و زیر یوغ استعمار کفار زندگی می‌کنند.

۶- آن‌ها را از فضیلت و آداب مساجد و صلاح و علمی که نصیب اهل مسجد است آگاه کن.