صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۴: حدیث گناهان یهود را تکرار نکنید

درس ۲۴: حدیث گناهان یهود را تکرار نکنید

قوله ج: لاَ تَرْتكبوا مَا ارتكب اليَهُودَ فَتَسْتحلوا محارم الله بأدني الحيل. گفتۀ پیامبر ج: پیامبر ÷ می‌فرماید: مرتکب گناهانی نشوید، چنانکه یهود مرتکب شدند که محارم خداوند را به کوچکترین حیلۀ بر خود حلال کردند. (ذکره ابن کثیر وصححه)

شرح: می‌فرماید: «لاَ تَرْتكبوا مَا ارتكب اليَهُودَ»: مرتکب گناهانی نشوید که یهود مرتکب شدند. پیامبر ÷ امتش را منع کرده و اصحاب خود را مورد خطاب قرار می‌دهد و به ایشان می‌گوید: مرتکب گناهان و نافرمانی‌هائی که یهود شدند، نشوید. چون آن‌ها شکار ماهیان را بروز شنبه بر خود حلال دانستند، حق را بپوشیدند و کتاب خداوند تورات را تحریف و عبارت و نصوص آن را تغییر دادند و در عقب حرص و آرزوهای نفسانی خود رفتند پیامبران را کشتند، علما و دانشمندان که ایشان را از گناه و فسق بازمی‌داشتند، به قتل رسانیدند و پیامبر ج به این حقایق به واسطۀ وحی الهی اطلاع پیدا کرد و از عواقب زشت آن‌ها آگاه شد.

پس امتانش را نهی کرد ازین که مانند آنان رفتار کنند و به بلائی گرفتار شوند که یهودیان گرفتار شدند. می‌فرماید: «فَتَسْتحلوا محارم الله بأدني الحيل» که محارم خدا را به کوچک‌ترین حیلۀ بر خود حلال کردند. متأسفانه امت اسلام این ارشاد گرانقدر پیامبر خود را فراموش کرده و قدر آن را ندانستند، به رفتار یهودیان رفتار کردند تا گرفتار شدند به آنچه یهودیان گرفتار بودند. دیدیم که بر سرزمین مسلمین، نصرانی‌ها غلبه کردند، ایشان را مستعمره ساختند و قوانین کفر خود را برایشان جاری کرده و آن‌ها را گرفتار ذلت و خواری نمودند تا مانند یهودیان سرگردان و آواره شدند و به حالی درآمدند که نه مسلمان و نه کافر به حساب می‌روند. آری، امروز چنین فاجعه‌ای وجود دارد و مسلمین بر همان فسق و گناه اصرار می‌کنند و از دین مقدس خود رو گردانند و خداوند نیز به ایشان عقوبت خود را نازل کرد که یهودیان آواره جهان را برایشان چیره ساخت که به آن‌ها توهین کردند و آن‌ها را خوار نمودند تا مورد خنده و استهزاء تمام جهانیان قرار گرفتند و در همین حالت هم از مردن دل‌ها و به فسادگرائیدن وجدان خود آگاهی ندارند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و تکرار کن تا شنوندگان حفظ نمایند.

۲- شرح را به آرامی بخوان و نکات لازم را توضیح ده.

۳- به ایشان بگو: هرگونه حیله‌بازی که به حلال‌شمردن حرامی در خرید و فروش و یا دیگر کارها بیانجامد حرام است.

۴- آن‌ها را از متابعت یهود و نصارا بترسان و از تشبیه و رغبت به رفتار و سیاست‌شان در امور مملکت‌داری بر حذردار، زیرا چنین کارهای ایشان را به سوی بدبختی در دنیا و آخرت سوق می‌دهد.