صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ٧: آیۀ به ذره‌ای خیر پاداش داده می‌شود

درس ٧: آیۀ به ذره‌ای خیر پاداش داده می‌شود

قول الله تعالی:

﴿فَمَن يَعۡمَلۡ مِثۡقَالَ ذَرَّةٍ خَيۡرٗا يَرَهُۥ٧ وَمَن يَعۡمَلۡ مِثۡقَالَ ذَرَّةٖ شَرّٗا يَرَهُۥ٨ [الزلزلة: ٧-۸]. فرمودۀ خداوند بزرگ:

(٧) پس هر کس به قدر ذره‏اى کار نیک کرده باشد (پاداش) آن را خواهد دید. (۸) و هر کس به قدر ذره‏اى کار بدی مرتکب شده (آن هم) آن را خواهد دید (و به کیفرش خواهد رسید). شرح: می‌فرماید: ﴿فَمَن يَعۡمَلۡ مِثۡقَالَ ذَرَّةٍ خَيۡرٗا يَرَهُۥ٧ که به وزن ذرۀ بدی کند سزای خود را می‌بیند. مگر که خدای تعالی عفو کند. ذره: مورچۀ کوچک را می‌گویند. ولی کفر، مانع ورود به بهشت می‌شود، زیرا شخص کافر هراندازه که در دنیا کارهای نیک انجام داده باشد پاداش آن‌ها را در دنیا می‌بیند و برایش در آخرت چیزی باقی نمی‌ماند. از حضرت عایشه ام المؤمنین ل روایت است که از جانب پیامبر ج پرسیدم: عبدالله بن جدعان که در دنیا به حاجیان غذا و لباس می‌داد، آیا در آخرت برایش پاداشی را در برخواهد داشت؟ فرمود: نه، زیرا او یک روز در عمر خود نگفت که خدایا گناهانم را ببخش و نیز روایت شده که روزی حضرت ابوبکر صدیق س همراه پیامبر ج غذا می‌خوردند، آیت کریمه ﴿فَمَن يَعۡمَلۡ مِثۡقَالَ ذَرَّةٍ خَيۡرٗا يَرَهُۥ٧ نازل شد. حضرت ابوبکرس از طعام دست کشیدند و گفتند: که من می‌بینم که اعمال نیک و بدی را انجام داده‌ام، آنحضرت ج برایشان گفتند: اگر چیزهائی که خوش نداری می‌بینی آن پاداش ذرۀ شریست که از تو سرزده است و خداوند مثقال‌های خیر را ذخیره می‌کند تا به روز قیامت آن‌ها را برایت عنایت کند و موافق فرموده رسول اکرم این آیت قرآنکریم است که خداوند می‌فرماید: ﴿وَمَآ أَصَٰبَكُم مِّن مُّصِيبَةٖ فَبِمَا كَسَبَتۡ أَيۡدِيكُمۡ وَيَعۡفُواْ عَن كَثِيرٖ٣٠ [الشورى: ۳۰]. «آنچه برایتان از مصیبت می‌رسد به علت کارهائی است که به دست شما انجام گرفته و آنچه را خداوند می‌بخشد بسیار است».

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت کریمه را بخوان و تکرار کن تا شنوندگان حفظ نمایند.

۲- شرح مطالب را جمله به جمله بخوان و مطالب مشکل را توضیح ده.

۳- به ایشان بگو: که مسلمان از کردار زشت خود به سبب و رنجی که در دنیا می‌بیند، جزا داده می‌شود و پاداش کردار نیک او در آخرت برایش ذخیره می‌ماند.

۴- ایشان را از حدیث عایشه ل آگاه کن: که در پیش روی‌شان انگور بود برای یکی از حاضرین فرمودند: انگور را بگیر و برای این سائل بده و سائل در آن‌ها به تعجب نظر می‌کرد. حضرت عایشه ل برایش گفت: آیا تعجب می‌کنی که چه مقدار ذره در این انگور می‌بینی و خداوند بزرگ می‌گوید: کسی که به اندازۀ ذرۀ کار نیک انجام دهد پاداش آن را می‌بیند.

۵- آن‌ها را ازین حدیث صحیح پیامبر ج آگاه کن: که فرمود: از آتش گرچه به نیم خرمائی باشد خود را حفظ کنید.

۶- به ایشان بگو: که شخص کافر از کردار نیک خود در دنیا بهره‌مند می‌شود، در آخرت برایش چیزی باقی نمی‌ماند.