صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۳۰: حدیث نماز گناهان را محو می‌کند

درس ۳۰: حدیث نماز گناهان را محو می‌کند

قول النبي ج: أَرَأَيْتَ لَوْ كَانَ بِفِنَاءِ أَحَدِكُمْ نَهْرٌ يَجْرِى يَغْتَسِلُ فِيهِ كُلَّ يَوْمٍ خَمْسَ مَرَّاتٍ مَا كَانَ يَبْقَى مِنْ دَرَنِهِ. قَالَ لاَ شَىْءَ. قَالَ فَإِنَّ الصَّلاَةَ تُذْهِبُ الذُّنُوبَ كَمَا يُذْهِبُ الْمَاءُ الدَّرَنَ. گفتۀ پیامبر ج: پیامبر می‌فرماید: به من بگو: اگر در اطراف صحن خانۀ یکی از شما جویی روان باشد و او هرروز پنج بار در آن تمام بدن خود را بشوید، آیا چیزی از چرک بدن او باقی می‌ماند؟ مخاطب گفت: چیزی باقی نمی‌ماند پیامبر ج گفت: البته نماز گناهان را می‌برد همچنانکه آب چرک را می‌برد. (صحیح ابن ماجه)

شرح: می‌فرماید: «أَرَأَيْتَ لَوْ كَانَ بِفِنَاءِ أَحَدِكُمْ»: این حدیث مبارک خطاب به مسلمانان است که اگر به کنار صحن منزل شما جویی باشد. می‌فرماید: «نَهْرٌ يَجْرِى يَغْتَسِلُ فِيهِ كُلَّ يَوْمٍ خَمْسَ مَرَّاتٍ مَا كَانَ يَبْقَى مِنْ دَرَنِهِ» و صاحب خانه هرروز پنج بار در آن غسل نماید، چه مقدار از چرک بدنش باقی می‌ماند؟ جواب آن است که چیزی باقی نمی‌ماند، چنانکه عین جواب را کسی که در حدیث مورد خطاب قرار دارد و از گناهان صغیره از پیامبر ج سؤال کرد، در پاسخ گفت: که چیزی باقی نمی‌ماند. می‌فرماید: «فَإِنَّ الصَّلاَةَ تُذْهِبُ الذُّنُوبَ كَمَا يُذْهِبُ الْمَاءُ الدَّرَنَ». چه شخص نمازگزار به سبب نماز از گناهان صغیره پاک می‌شود. و این کفاره برای کسی است که نماز را اقامه کند. یعنی به طور کامل ادا کرده و مراعات همۀ حقوق آن را بکند نه برای کسی که در ادای آن اهتمام نورزد رکوع و سجده را به درستی بجا نیاورد. و بدون حضور قلب و بدون خشوع نماز بخواند یا در جماعت شرکت نکند، چه برای حسن ادای عبادت ناگزیر است، چنانکه مشروع گردیده و پیامبر ج بیان نموده انجام شود و در غیر آن نمازش اثری در تهذیب نفس و پاکی از گناه نخواهد گذاشت، زیرا خداوند می‌فرماید:

﴿وَأَقِمِ ٱلصَّلَوٰةَۖ إِنَّ ٱلصَّلَوٰةَ تَنۡهَىٰ عَنِ ٱلۡفَحۡشَآءِ وَٱلۡمُنكَرِۗ [العنکبوت: ۴۵]. «نماز را به صورت کامل ادا کنید زیرا نماز از کارهای زشت و ناپسند بازمی‌دارد». در این آیه کریمه خبر می‌دهد: که نماز برای کسی که آن را به تمام حقوق ادا می‌کند تزکیۀ روحی و پاکی نفس را به وجود می‌آید که گوئی در میان نور، زندگی می‌کند و صاحب چنین نوری در لجن‌زار ناپاکی‌ها غوطه نمی‌خورد و در گودال‌های معصیت فرو نمی‌افتد. و آن که نماز را صحیح ادا کند مرتکب گناهان کبیره نمی‌شود.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و تکرار کن تا شنوندگان حفظ نمایند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و آنچه را لازم دارد توضیح ده.

۳- ایشان را از فضیلت نمازهای پنجگانه آگاه کن و ارشاد نما که آن‌ها را به طریق شایان ادا کنند تا ثمرۀ تهذیب نفس و پاکی از گناهان را به دست آورند.

به آن‌ها از نعمت اسلام تذکر ده و ازیشان بخواه که به شکر این نعمت، قیام کنند و ادای شکر اسلام، همانا عزیزداشتن اسلام و پاسبانی آن و دعوت دیگران به این دین مقدس و صبرکردن بر این مجاهدت است.