صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۸: حدیث ادای نمازهای پنجگانه به طور کامل

درس ۲۸: حدیث ادای نمازهای پنجگانه به طور کامل

قول النبي ج: خَمْسُ صَلَوَاتٍ افْتَرَضَهُنَّ اللَّهُ عَلَى عِبَادِهِ فَمَنْ جَاءَ بِهِنَّ لَمْ يَنْتَقِصْ مِنْهُنَّ شَيْئًا اسْتِخْفَافًا بِحَقِّهِنَّ فَإِنَّ اللَّهَ جَاعِلٌ لَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَهْدًا أَنْ يُدْخِلَهُ الْجَنَّةَ وَمَنْ جَاءَ بِهِنَّ قَدِ انْتَقَصَ مِنْهُنَّ شَيْئًا اسْتِخْفَافًا بِحَقِّهِنَّ لَمْ يَكُنْ لَهُ عِنْدَ اللَّهِ عَهْدٌ إِنْ شَاءَ عَذَّبَهُ وَإِنْ شَاءَ غَفَرَ لَهُ. گفتۀ پیامبر ج: پنج نماز است که خداوند آن را بر بندگانش فرض گردانیده است. کسی که آن‌ها را بیاورد که از آن‌ها چیزی به جهت سبک‌داشتن حقوق‌شان نکاسته باشد من برایش در روز قیامت پیمانی می‌بندم که وی را به جنت داخل گرداند و کسی که آن‌ها را بیاورد که به جهت سبک‌داشتن حقوق‌شان از آن‌ها چیزی کاسته باشد، برایش در نزد خدا پیمانی نیست، اگر بخواهد وی را عذاب کند و اگر بخواهد به‌بخشاید. (صحیح ابن ماجه)

شرح: می‌فرماید: «خَمْسُ صَلَوَاتٍ افْتَرَضَهُنَّ اللَّهُ عَلَى عِبَادِهِ»: یعنی خداوند بر بندگان مؤمنش پنج وقت نماز که عبارت از صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء باشد. فرض گردانیده است. می‌فرماید: «فَمَنْ جَاءَ بِهِنَّ لَمْ يَنْتَقِصْ مِنْهُنَّ شَيْئًا»: یعنی آن‌ها را ادا کرده و از شرایط، ارکان، واجبات و سنت‌های آن‌ها چیزی فرو نگذاشته باشد. می‌فرماید: «اسْتِخْفَافًا بِحَقِّهِنَّ»: یعنی به صورت بی‌باکی و بی‌احترامی و سبک‌شماری حقوق‌شان را کم ادا نکند. می‌فرماید: «فَإِنَّ اللَّهَ جَاعِلٌ لَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَهْدًا أَنْ يُدْخِلَهُ الْجَنَّةَ»: من برایش در روز قیامت پیمانی می‌بندم که وی را به جنت داخل کند و برایش آن عهد را آشکار سازم که خداوند او را به جنت داخل می‌کند. می‌فرماید: «وَمَنْ جَاءَ بِهِنَّ قَدِ انْتَقَصَ مِنْهُنَّ شَيْئًا اسْتِخْفَافًا بِحَقِّهِنَّ» و آن که نمازهای پنجگانه را ادا کرده، ولی از شرایط، ارکان، واجبات، و سنن آن به طور استخفاف کاسته باشد. می‌فرماید: «لَمْ يَكُنْ لَهُ عِنْدَ اللَّهِ عَهْدٌ إِنْ شَاءَ عَذَّبَهُ وَإِنْ شَاءَ غَفَرَ لَهُ»: برایش در نزد خدا عهد و پیمانی نیست، اگر بخواهد او را عذاب کند و اگر بخواهد بر وی ببخشاید.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را به خوبی بخوان تا شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را بخوان و آنچه را لازم است توضیح ده.

۳- آن‌ها را به اهمیت نماز آگاه کن و بگو: که ترک نماز کفر است نعوذ بالله.

۴- به ایشان تذکر ده: که بی‌اعتنائی به نماز مانند ترک نماز است که خداوند می‌فرماید: ﴿فَوَيۡلٞ لِّلۡمُصَلِّينَ٤ ٱلَّذِينَ هُمۡ عَن صَلَاتِهِمۡ سَاهُونَ٥ [الماعون: ۴-۵]. «پس وای بر نمازگزارانی که. در نماز خود سهل انگاری می‌کنند».

۵- به ایشان بگو: که استخفاف‌کننده به عبادت چه فرض باشد یا واجب و سنت، به کفر نزدیکتر است تا ایمان.

۶- ایشان را به وجوب امرنمودن به نماز و سهل‌انگاری نکردن از آن آگاه کن و بگو: که بر دولت لازم است تا افرادی را برای امر به معروف و نهی از منکر بگمارد.