صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۴: حدیث فضیلت روز جمعه

درس ۲۴: حدیث فضیلت روز جمعه

قول النبي ج: إِنَّ مِنْ أَفْضَلِ أَيَّامِكُمْ يَوْمَ الْجُمُعَةِ فِيهِ خُلِقَ آدَمُ وَفِيهِ النَّفْخَةُ وَفِيهِ الصَّعْقَةُ فَأَكْثِرُوا عَلَىَّ مِنَ الصَّلاَةِ فِيهِ فَإِنَّ صَلاَتَكُمْ مَعْرُوضَةٌ عَلَىَّ. فَقَالَ رَجُلٌ يَا رَسُولَ اللَّهِ كَيْفَ تُعْرَضُ صَلاَتُنَا عَلَيْكَ وَقَدْ أَرَمْتَ يَعْنِى بَلِيتَ؟ فَقَالَ: إِنَّ اللَّهَ قَدْ حَرَّمَ عَلَى الأَرْضِ أَنْ تَأْكُلَ أَجْسَادَ الأَنْبِيَاءِ. پیامبر ج فرمود: بیشک بهترین روزهای شما روز جمعه است، آدم ÷ در آن روز آفریده شد و در آن دمیدن صور است. و در آن فنای موجوداتست. پس شما درین روز بر من درود بسیار بگوئید، البته درود شما بر من عرضه می‌شود. مردی گفت: یا رسول خدا! چگونه بر تو عرضه می‌شود که جسد مبارکت از هم پاشیده است. فرمود: به تحقیق که خداوند خوردن اجساد پیامبران را بر زمین حرام ساخته است. (صحیح ابن ماجه)

شرح: می‌فرماید: «إِنَّ مِنْ أَفْضَلِ أَيَّامِكُمْ يَوْمَ الْجُمُعَةِ» در این حدیث مبارک، پیامبر اکرمج برای امتش خبر می‌دهد: که بهترین روزها روز جمعه است و سبب فضیلت آن را چنین بیان می‌کند، «فِيهِ خُلِقَ آدَمُ وَفِيهِ النَّفْخَةُ»: آدم ÷ در آن روز آفریده شد و در آن دمیدن صور است برای فنای عالم می‌فرماید: «وَفِيهِ الصَّعْقَةُ»: و در آن روز فنای موجودات است. می‌فرماید: «فَأَكْثِرُوا عَلَىَّ مِنَ الصَّلاَةِ فِيهِ» و شما درین روز بر من درود بسیار بگویید. اینچنین «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَأَزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، وَبَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَأَزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ» «خدایا بر محمد! همسران و اولادش رحمت کن، چنانکه بر ابراهیم و اولاد ابراهیم رحمت فرمودی، و بر محمد، همسران و اولادش برکت بده، چنانکه بر اولاد ابراهیم برکت دادی». می‌فرماید: «فَإِنَّ صَلاَتَكُمْ مَعْرُوضَةٌ عَلَىَّ»: همانا درود شما پیش کرده می‌شود به من طوری که آن را مشاهده می‌کنم، چنانکه امروز برنامۀ در تلویزیون نشان داده می‌شود. می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ قَدْ حَرَّمَ عَلَى الأَرْضِ أَنْ تَأْكُلَ أَجْسَادَ الأَنْبِيَاءِ»: البته خداوند خوردن اجساد پاک پیامبران را بر زمین حرام کرده است. این سخن پیامبر ج ردیست بر مردی که گفت: یا رسول الله چگونه درود ما بر تو عرضه می‌شود که جسد مبارکت فرو پاشیده است؟ و این فرمودۀ رسول الله دلالت دارد، هیچ مسلمانی نباشد که در کنار قبر پیامبر ج بر وی سلام گوید، مگر که خداوند روح مبارکش را به جسد آن بازگرداند تا جواب سلام را بدهد.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث مبارک را به خوبی بخوان و تکرار کن تا بدانی که شنوندگان آن را حفظ کرده‌اند.

۲- شرح را جمله به جمله بخوان و آنچه فهمش دشوار است توضیح ده.

۳- فضیلت روز جمعه و سبب فضیلتش را برایشان بگو: تا آن را تعظیم کنند.

۴- آن‌ها را از واجب‌بودن درود بر پیامبر ج و ثواب بزرگ آن آگاه کن و بگو: آن که یک بار درود بر رسول الله ج بگوید: خداوند ده بار بر او درود می‌فرستد.

۵- به ایشان بگو: که حد بیشتر درود سیصد مرتبه است و کسی که سیصد مرتبه بر رسول الله صلوات بفرستد بسیار گفته و اگر سیصد بار نگفته باشد کم گفته است.