صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۸: حدیث مسجد خانه هر پرهیزگار

درس ۱۸: حدیث مسجد خانه هر پرهیزگار

وقول النبي ج: الْمَسْجِدُ بَيْتُ كُلِّ تَقِيٍّ، وَقَدْ ضَمِنَ اللَّهُ لِمَنْ كَانَ الْمَسَاجِدُ بُيُوتَهُ الرَّوْحَ، وَالرَّحْمَةَ، وَالْجَوَازَ إِلَى الصِّرَاطِ عَلَى رِضْوَانِ اللهِ إِلَى الْجَنَّةِ. فرمودۀ پیامبر ج: مسجد خانۀ هر مسلمان پرهیزگار است. خداوند برای کسی که مسجد را خانه‌اش قرار دهد به آرامش بعد از مرگ و رحمت خود ضمانت می‌کند که او را از صراط عبور داده به رضامندی خود به جنت داخل می‌گرداند. (رواه الطبراني و البزار)

شرح: می‌فرماید: «المسجد بيت كل تقي»: مسجد جائی که در آن سجده می‌شود. ولی اینجا مراد مسجد جامع است که در آن نماز جمعه ادا می‌شود. زیرا اعتکاف باید در مسجد جامع ادا شود تا معتکف ناچار نگردد که برای ادای جمعه از آن خارج گردد، چه برای معتکف جایز نیست که قبل از اتمام اعتکاف از مسجد بیرون شود. مگر برای ضرورت مانند غسل، قضای حاجت و وضو که خارج‌شدن برای این کارها جواز دارد.

(در مذهب احناف اعتکاف در مسجدی که در آن نمازهای پنج‌وقت اداء می‌شود جواز دارد و معتکف می‌تواند برای ادای نماز جمعه خارج شود و به اعتکافش هم زیانی وارد نمی‌شود).

و تقی شخص پرهیزگار است چه مرد باشد یا زن و آن کسی است که ترس و تقوای خداوند او را به فرمانبرداری خدا و پیامبر ج و ترک نواهی‌شان وادار سازد. می‌فرماید « وَقَدْ ضَمِنَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ لِمَنْ كَانَ الْمَسَاجِدُ بُيُوتَهُ الرَّوْحَ وَالرَّحْمَةَ»: خداوند برای آن که مسجد را خانه‌اش قرار دهد به آسایش بعد از مرگ ضمانت می‌کند و به رحمت خود از عذاب دوزخ می‌رهاندش. «وَالْجَوَازَ إِلَى الصِّرَاطِ عَلَى رِضْوَانِ اللهِ إِلَى الْجَنَّةِ»: و او را از صراط عبور داده و به رضامندی خود به جنت داخل می‌گرداند و در آنجا همنشین پیامبران، صدیقان، شهیدان و نیکوکاران می‌باشد و این‌ها نیکو رفیقانی هستند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را به تکرار بخوان تا این که بیشتر سامعین آن را حفظ نمایند.

۲- شرح را بخوان و آنچه مشکل است توضیح ده تا دانسته شود.

۳- ایشان را از فضیلت خلوت گزینی برای ذکر و طاعت خداوند آگاه کن: که این عمل با کشاورزی صنعتگری یا معماری و یا خرید و فروش منافات ندارد.

۴- از فضیلت اعتکاف و شروط آن به ایشان توضیح ده.

۵- به ایشان بیاموز: که همبستری با زنان، اعتکاف را باطل می‌کند، زیرا خداوند می‌فرماید: ﴿وَلَا تُبَٰشِرُوهُنَّ وَأَنتُمۡ عَٰكِفُونَ فِي ٱلۡمَسَٰجِدِ «در حالت اعتکاف در مساجد با زنان همبستر نشوید».