صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱٧: آیۀ اعتکاف در مسجد

درس ۱٧: آیۀ اعتکاف در مسجد

قول الله تعالی:

﴿وَلَا تُبَٰشِرُوهُنَّ وَأَنتُمۡ عَٰكِفُونَ فِي ٱلۡمَسَٰجِدِۗ تِلۡكَ حُدُودُ ٱللَّهِ فَلَا تَقۡرَبُوهَاۗ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ ٱللَّهُ ءَايَٰتِهِۦ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمۡ يَتَّقُونَ [البقرة: ۱۸٧].

وقول الله تعالی:

﴿وَعَهِدۡنَآ إِلَىٰٓ إِبۡرَٰهِ‍ۧمَ وَإِسۡمَٰعِيلَ أَن طَهِّرَا بَيۡتِيَ لِلطَّآئِفِينَ وَٱلۡعَٰكِفِينَ وَٱلرُّكَّعِ ٱلسُّجُودِ [البقرة: ۱۲۵]. خداوند بزرگ می‌فرماید:

(۱۸٧) و در حالی که در مسجدها معتکفید، با همسرانتان آمیزش نکنید

در جای دیگر می‌فرماید:

(۱۲۵) و سپردیم به ابراهیم و اسماعیل که پاک دارید خانه مرا برای طواف‌کنندگنان و معتکفان و رکوع‌گذاران و سجده‌کنان. شرح: ﴿وَلَا تُبَٰشِرُوهُنَّ وَأَنتُمۡ عَٰكِفُونَ فِي ٱلۡمَسَٰجِدِۗ: خداوند بزرگ به بندگان مؤمن خود می‌گوید که هرگاه به نیت اعتکاف در مسجدی که نماز جمعه اداء می‌شود وارد شدند نباید با همسران خود آمیزش کنند و به ایشان اجازه نمی‌دهد که به منزل خود بازگردیده و با همسران‌شان جماع کنند، چون معتکف کسیست که بر خود لازم گرفته تا حداقل مدت یک شبانه روز را در مسجد مشغول عبادت باشد و اگر این دستور الهی را مخالفت کرده و با همسرش نزدیکی نمود، اعتکافش باطل و ثواب آن نابود می‌شود و اگر اعتکافش به نیت نذر بود لازم است تا اعتکاف خود را از سر بگیرد تا نذرش اداء شود اگر نذر نبود اجر و ثواب اعتکافش باطل ولی از سرگرفتن اعتکاف و قضای آن لازم نیست.

می‌فرماید: ﴿وَعَهِدۡنَآ إِلَىٰٓ إِبۡرَٰهِ‍ۧمَ وَإِسۡمَٰعِيلَ أَن طَهِّرَا بَيۡتِيَ لِلطَّآئِفِينَ وَٱلۡعَٰكِفِينَ وَٱلرُّكَّعِ ٱلسُّجُودِ خداوند بزرگ در کتاب خود خبر می‌دهد: که به پیامبر خود ابراهیم و فرزندش اسماعیل امر فرموده که مسجد وی را واقع در مکه که در آن خانۀ عتیق قرار دارد پاک گردانند از نجاسات معنوی مانند بتان و آنچه به جز خدای یگانه مورد پرستش واقع می‌شود و از نجاسات ظاهری مانند پلیدی‌ها و ناپاکی‌ها برای کسانی که به خانه، طواف می‌کنند و کسانی که اقامت مسجد را برای عبادت به نیت نزدیکی به خداوند بر خود لازم گرفته‌اند و همینطور برای نمازگزاران رکوع و سجده‌کنندگان.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیات را به تجوید بخوان و تکرار کن تا شنوندگان حفظ نمایند.

۲- شرح را بخوان و نکات پوشیده را توضیح ده.

۳- ایشان را به بعضی احکام اعتکاف مانند بیرون‌نشدن از مسجد برای جنازه، عیادت بیمار، خرید و فروش و همچنین خودداری از صحبت در امور دنیا و غیبت و سخن‌چینی و مباشرت با زن‌ها آگاه کن: که چنین کرداری اعتکاف را باطل می‌گرداند.

۴- به ایشان از فضیلت اعتکاف و ثواب آن تذکر ده، چون اعتکاف فارغ‌شدن است برای عبادت و ذکر خدا و خواندن قرآنکریم و ادای نماز و روزه به جهت رضای باری تعالی.

۵- به ایشان بفهمان: که بیرون‌شدن از مسجد برای رفع ضرورت، وضو، غسل و خرید خوراک ضروری، جواز دارد.