صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۲: حدیث شبی بهتر از هزار ماه

درس ۱۲: حدیث شبی بهتر از هزار ماه

قول النبي ج: إِنَّ هَذَا الشَّهْرَ قَدْ حَضَرَكُمْ وَفِيهِ لَيْلَةٌ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ مَنْ حُرِمَهَا فَقَدْ حُرِمَ الْخَيْرَ كُلَّهُ وَلاَ يُحْرَمُ خَيْرَهَا إِلاَّ مَحْرُومٌ. پیامبر ج گفت: همانا این ماه نزد شما رسیده است، در وی شبی است که از هزار ماه بهتر است. کسی که از آن بی‌بهره بماند بیشک از تمام خیرها بی‌بهره است و از خیر آن به جز شخص محروم، بی‌نصیب نمی‌شود. (صحیح ابن ماجه)

شرح: می‌فرماید: «إِنَّ هَذَا الشَّهْرَ»: یعنی ماه مبارک رمضان، «قَدْ حَضَرَكُمْ»: نزد شما رسیده است و پیش روی شماست و فردا به خواستۀ خداوند روزه خواهید داشت. می‌فرماید: «وَفِيهِ لَيْلَةٌ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ»: در ماه رمضان شب قدریست که از هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد بهتر است. و هزار ماه هشتاد و سه سال و چهارماه می‌شود. و فضیلت این ماه به قول خدا و پیامبر ج به اثبات رسیده است، خدای بزرگ می‌فرماید: شب قدر از هزار ماه بهتر است و از آن چیزهائی که خیریت این ماه را افزون می‌کند فرودآمدن فرشتگانست که روح الامین جبرئیل ÷ با ایشان همراهی می‌کند و فرشتگان از غروب آفتاب تا طلوع صبح به همه جا می‌گردند. و بر هر مسلمانی که به عبادت خداوند مشغول است سلام می‌گویند: و از تمام آفت‌ها درین شب سلامتی است. می‌فرماید: «مَنْ حُرِمَهَا فَقَدْ حُرِمَ الْخَيْرَ كُلَّهُ»: هرکه از چنین خیری بی‌بهره ماند، بیشک از تمام خیرها بی‌بهره مانده است. در این بخش از حدیث، خیر و شرف و برتری این شب بیان شده تا مؤمنان در طلب آن با رغبت بکوشند و آن را دریابند و این شب را باید در ده شب اخیر ماه مبارک رمضان جستجو کرد. می‌فرماید: «وَلاَ يُحْرَمُ خَيْرَهَا إِلاَّ مَحْرُومٌ»: از خیر آن به جز شخص محروم بی‌نصیب نمی‌باشد. آری، چنین است، زیرا شبی که عبادت در آن برابر هزار ماه باشد بازهم اگر کسی باشد که او را طلب نکند و به آن رغبت نداشته باشد به خداوند سوگند چنین بندۀ از هر خیری بی‌بهره است و از چنین مصیبتی به خداوند پناه می‌بریم.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را مکرر بخوان تا شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله توضیح ده و مطالب مشکل را بیان کن تا دانسته شود.

۳- به ایشان بفهمان: که پیامبر ج خیلی به صلاح و رستگاری کارهای امت علاقمند است.

۴- ایشان را به طلب و جستجوی شب قدر توصیه کن، زیرا خیر و برکت در آن نهفته است و باید در شب‌های طاق دهۀ اخیر طلب شود.

۵- ایشان را آگاه کن: که از فرمودۀ پیامبر ج که شب قدر را در شب‌های طاق دهۀ اخیر جستجو کنید، دلیلی که شب بیست و هفتم قدر باشد به دست نمی‌آید، چنانچه بعضی از مردم چنین می‌پندارند و در آن شب بیدار مانده، در مساجد، محافل برپای می‌کنند و در آن به خوردن و آشامیدن می‌پردازند، چنین چیزی از شارع به ما نرسیده و سلف صالحین نیز چنین روشی نکرده‌اند.