صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۶: حدیث تعبیر خواب عبدالله بن سلام

درس ۶: حدیث تعبیر خواب عبدالله بن سلام

قول النبي ج لعبد الله بن سلام س تِلْكَ الرَّوْضَةُ رَوْضَةُ الإِسْلاَمِ، وَذَلِكَ الْعَمُودُ عَمُودُ الإِسْلاَمِ، وَتِلْكَ الْعُرْوَةُ عُرْوَةُ الْوُثْقَى، فَأَنْتَ عَلَى الإِسْلاَمِ حَتَّى تَمُوتَ. پیامبر ج برای عبدالله بن سلام سگفت: آن باغ باغ اسلام و آن ستون ستون اسلام و آن دستگیره دستگیره استوار است، پس تو تا هنگام مرگ بر کیش اسلام پایدار خواهی بود. (رواه البخاری)

شرح: می‌فرماید: «لعبد الله بن سلام س»، عبدالله بن سلامس یکی از دانشمندان یهود مدینه است که به مجرد ملاقات با پیامبر ج ایمان آورد و بر اسلام خویش پایدار ماند و در خوابی که دیده بود برایش بشارت بهشت داده شد، خداوند از او خشنود و او به احسان خداوند راضی باد. عبدالله بن سلام س می‌گوید: گویا در خواب خود باغی دیدم فراخ و سرسبز که در میان آن باغ، ستونی از آهن قرار داشت که انتهایش در زمین و سرش به آسمان افراشته بود و بالایش دستگیرۀ قرار داشت برایم گفته شد که به آن بالا برو و بر فرازش جای بگیر، من گفتم: نمی‌توانم پس خدمتکاری به کمکم آمد و از پشت سر چامه‌هایم را گرفت و بلندم کرد، پس بالا رفم تا بلندی آن عمود رسیدم و دستگیره را به دست گرفتم باز برایم گفت: بالا برو و بر فراز آن جای بگیر، گفتم: نمی‌توانم، باز خدمتکاری آمد و از عقب لباس‌هایم را بلند کرد پس بر بالای عمود رفتم و دستگیره را گرفتم، برایم گفته شد: که این را محکم نگهدار در حالی که دستگیره به دستم بود از خواب بیدار شدم و آن خواب را بر پیامبر ج قصه کردم، آن حضرت ج فرمود: آن باغ، باغ اسلام و آن ستون ستون اسلام است و آن دستگیره دستگیره استواره است و تو تا هنگام مرگ بر کیش اسلام پایدار خواهی ماند.

گوئی این حدیث مبارک بشارتی است به زبان پیامبر ج به بهشتی‌بودن عبدالله بن سلام س که در واقع چنان بود، پس خدای بزرگ از وی راضی باد و او را خشنود گرداند. و بهشت را جایگاه او گرداند و همچنین برای هرخواننده و شنونده که این گوید.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را چند بار بخوان تا شنوندگان حفظ کنند.

۲- شرح را به آرامی بخوان تا شنوندگان آن را یاد گیرند.

۳- برایشان بگو: که دین اسلام دین خداست و هرکس به آن ایمان آورد و در آن داخل شود و به دستوراتش عمل کند به سعادت دنیا و آخرت نائل می‌شود از هر گروهی که باشد از مشرکین یا اهل کتاب.

۴- به ایشان بفهمان: که رؤیای صالحه مانند وحی است بلکه یک جزء از ۴۶ جزو نبوۀ به حساب می‌آید.

۵- به آن‌ها تعلیم ده که دستگیره محکم کلمه لا اله الا الله محمد رسول الله می‌باشد و کسی که به آن چنگ زند نجات می‌یابد و هرکه از آن روی بگرداند زیانکار می‌شود.