صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۳: آیۀ علم قیامت نزد خداست

درس ۳: آیۀ علم قیامت نزد خداست

قول الله :

﴿يَسۡ‍َٔلُكَ ٱلنَّاسُ عَنِ ٱلسَّاعَةِۖ قُلۡ إِنَّمَا عِلۡمُهَا عِندَ ٱللَّهِۚ وَمَا يُدۡرِيكَ لَعَلَّ ٱلسَّاعَةَ تَكُونُ قَرِيبًا٦٣ [الأحزاب: ۶۳]. گفتۀ خداوند بزرگ:

(۶۳) مردم تو را از قیامت سؤال می‌کنند. بگوی: همانا دانش پدیدارشدن آن نزد خداوند است، چه چیز تو را آگاه می‌کند، شاید رستاخیز نزدیک باشد. شرح: ﴿يَسۡ‍َٔلُكَ ٱلنَّاسُ عَنِ ٱلسَّاعَةِ: سؤال‌کنندگان مشرکین و یهود بودند. و این سؤال به علت انکار و کفرشان بود که از غایت جهل و ستیزه‌جوئی، پدیدآمدن قیامت را مورد سؤال قرار می‌دادند و از پیامبر ÷ می‌پرسیدند: قیامت کی و چه زمان واقع خواهد شد. می‌فرماید: ﴿قُلۡ إِنَّمَا عِلۡمُهَا عِندَ ٱللَّهِ: این عبارتی است که خداوند أ پیامبرش را می‌آموزاند که به این کافران پاسخ دهد و ایشان را آگاه سازد که علم دانستن قیامت و زمان پدیدآمدن نزد خدای یگانه است و برای هیچیک از مخلوقات نه برای پیامبران و نه فرشتگان و غیرشان چنین علمی و آگاهی نیست و پوشیدن آن برای حکمت بزرگی است که از جمله یکی ادامۀ این حیات گذرنده است تا انتهای مدتی که خداوند آن را تعیین نموده و به آن عمل دارد و بر غیر او پوشیده است. می‌فرماید: ﴿وَمَا يُدۡرِيكَ لَعَلَّ ٱلسَّاعَةَ تَكُونُ قَرِيبًا یعنی ای پیامبر! تو به وقت قیامت چه آگاهی داری، شاید پدیدآمدن آن نزدیک باشد و در واقع نیز چنین است، زیرا خداوند فرموده است: ﴿ٱقۡتَرَبَتِ ٱلسَّاعَةُ وَٱنشَقَّ ٱلۡقَمَرُ١ [القمر: ۱]. «رستاخیز نزدیک شد و ماه از هم شکافت». و پیامبر ج نیز می‌فرماید: «بعثت أنا والساعة کهاتين»: «من فرستاده شده‌ام در حالی که فاصلۀ من و قیامت مانند فاصلۀ دو انگشت دست می‌باشد». لذا نزدیک‌بودن قیامت معلوم است، ولی هنگام پدیدآمدن آن بر همه کس غیر از خدای بزرگ پوشیده است و تعیین وقت آن تنها در نزد خداست و بس.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- شرح مطالب را به خوبی بخوان و آنچه توضیح لازم دارد واضح ساز.

۲- آیت کریمه را بخوان و تکرار کن تا شنوندگان آن را حفظ کنند.

۳- به ایشان بیاموز: که پرسش مشرکین به علت ناباوری و تمسخر و دروغ‌پنداشتن قیامت بود و یهود به این سبب می‌پرسیدند تا پیامبر ج را آزمایش کنند که آیا درین باره چیزی خواهد گفت، و یا مانند انبیاء گذشته آن را به خداوند موکول خواهد ساخت.

۴- به ایشان بگو: یکی از حکمت‌های عالی پوشیدن وقت قیامت این است که مردم همواره خویشتن را با کردار نیک و دوری از گناهان آماده مرگ و قیامت سازند. و قیامت هر فرد که مرگ است حتماً به زودی واقع می‌شود.

۵- برایشان تذکر ده: که بر بنده مسلمان لازم و ضروریست که با ایمان و انجام اعمال شایسته و دوری‌گزیدن از گناه، خویشتن را آماده فرا رسیدن وقت مرگ سازد، چون از مرگ گریزگاهی نیست، گرچه عمر انسان به درازا بکشد که هر نفسی چشنده موت است.