صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۶: حدیث آموزش درود و صلوه بر پیامبر

درس ۲۶: حدیث آموزش درود و صلوه بر پیامبر ج

قول النبي ج: لَمَا قَالُوا يَا رَسُولَ اللَّهِ كَيْفَ نُصَلِّى عَلَيْكَ. فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ -ج- قُولُوا: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَأَزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، وَبَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَأَزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ. حیث پیامبر ج:

چون یاران از پیامبر ج پرسیدند: که ای رسول خدا! چگونه بر تو درود بگوئیم، آن حضرت ج فرمود: بگوئید: اللهم صل علی محمد... خدایا بر محمد و همسران و فرزندان او رحمت کن، چنانکه بر اولاد ابراهیم رحمت فرستادی و بر محمد و همسران و فرزندان او برکت بده چنانکه بر اولاد ابراهیم برکت دادی. همانا تو ستودۀ و برتر هستی. (رواه البخاری)

شرح: «لَمَا قَالُوا لَهُ»: در اینجا یاران از پیامبر ج طلب کردند تا به ایشان بیاموزد که چگونه و به چه صیغه‌ای بر وی درود بگویند؟

رسول الله ج در جواب‌شان فرمود، بگوئید: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآل مُحَمِّدٍ...» زیرا آن که بر پیامبر درود می‌فرستد از خداوند طلب می‌کند که بر شرافت و مرتبۀ پیامبر طوری که اهلیتش را دارد بیفزاید، زیرا خدای بزرگ او را برگزیده و برای برداشت بار نبوت انتخاب کرده تا آن را به بندگانش برساند که او تعالی را به یگانگی پرستش کنند و در پرتو عبادت خداوند تکامل پیدا کرده و به سعادت دنیا و آخرت برسند، چه پرستش خدای یگانه به جسم و جان انسان قدرت و نیرو می‌بخشد و او را کامل می‌گرداند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و بیشترشان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله واضح بخوان تا بدانی آن را دانسته‌اند.

۳- به طور خلاصه از شرافت فرزندان یا همسران و یاران پیامبر ج به ایشان توضیح ده و بگو: که اولاد عقیل و عبدالمطلب نیز در شمار آل پیامبر داخل هستند.

۴- ایشان را آگاه کن: که درودگفتن بر پیامبر اسلام ÷ آنقدر فضیلت دارد که اگر کسی یک بار درود بگوید، خداوند ثواب ده چند برایش عنایت می‌کند.

۵- به ایشان بگو: که در حدیث صحیح وارد شده است که هرکس درودگفتن به پیامبر ج او را از کارهایش بازدارد، خداوند أ مشکلات دنیا و آخرت او را کفایت می‌کند.