صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۵: آیۀ درود فرشتگان بر پیامبر

درس ۲۵: آیۀ درود فرشتگان بر پیامبر

قول الله تبارك وتعالی:

﴿إِنَّ ٱللَّهَ وَمَلَٰٓئِكَتَهُۥ يُصَلُّونَ عَلَى ٱلنَّبِيِّۚ يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ صَلُّواْ عَلَيۡهِ وَسَلِّمُواْ تَسۡلِيمًا٥٦[الأحزاب: ۵۶]. فرمودۀ خدای بزرگ:

(۵۶) همانا خدا و فرشتگان درود می‌فرستند بر پیامبر، ای آنان که ایمان آوردید درود بفرستید بر او و سلام کنید سلام‌کردنی. شرح: می‌فرماید: ﴿إِنَّ ٱللَّهَ وَمَلَٰٓئِكَتَهُۥ يُصَلُّونَ عَلَى ٱلنَّبِيِّۚ درین آیت کریمه خداوند خبر می‌دهد که ذات مقدس او و فرشتگان بر پیامبر ج درود می‌فرستند، درود از جانب خداوند، ثنا و رضای او تعالی است و از جانب فرشتگان، دعا و طلب بخشایش برای پیامبر ج و از طرف مؤمنین تکریم و تعظیم شأن پیامبر ÷ است. می‌فرماید: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ صَلُّواْ عَلَيۡهِ وَسَلِّمُواْ تَسۡلِيمًا چون خداوند بزرگ و فرشتگان وی بر پیامبر درود می‌فرستند، پس شما ای مؤمنین بر پیامبر درود و سلام بفرستید، زیرا درودگفتن بر پیامبر ج سبب اصلاح حال و هدایت شماست و راه کمال و سعادت را برایتان در دنیا و آخرت آماده می‌کند و درود خدا، فرشتگان و مؤمنین بر پیامبر نمایانگر زیادتی شرف و بلندی مقام و علو مرتبت پیامبر ÷ در نزد پروردگار است. از همین سبب است که خداوند بزرگ بندگان مؤمن خود را فرمان می‌دهد و برایشان واجب می‌گرداند تا بر پیامبرش ج درود بگویند و کمترین ادای این واجب این است که مسلمان برای یکبار در عمر خود بگوید: «اللهم صل علی محمد وسلم تسليما»ً مانند حج که آن هم در عمر یک مرتبه فرض است و آنچه از یک مرتبه زیادتر به جا آورد مستحب و سبب زیادتی ثواب برای مسلمین می‌باشد.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را به ترتیل بخوان تا شنوندگان حفظ نمایند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و نکات توضیح طلب را واضح ساز.

۳- به آن‌ها تذکر ده: که درودگفتن بر پیامبر ج دارای ثواب زیاد و از برترین اعمال گفته می‌شود.

۴- به آن‌ها بفهمان: که صیغه‌های درود بسیار است، ولی افضل آن‌ها درود ابراهیمیه است: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ وَبَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ».

۵- ایشان را بفهمان: که هرکس یک مرتبه بر پیامبر ج درود بگوید: خداوند ده چند برای وی ثواب می‌دهد.