صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱٩: آیۀ کسانی که کتاب خدا را کتمان می‌کنند

درس ۱٩: آیۀ کسانی که کتاب خدا را کتمان می‌کنند

قول الله أ:

﴿إِنَّ ٱلَّذِينَ يَكۡتُمُونَ مَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ مِنَ ٱلۡكِتَٰبِ وَيَشۡتَرُونَ بِهِۦ ثَمَنٗا قَلِيلًا أُوْلَٰٓئِكَ مَا يَأۡكُلُونَ فِي بُطُونِهِمۡ إِلَّا ٱلنَّارَ وَلَا يُكَلِّمُهُمُ ٱللَّهُ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ وَلَا يُزَكِّيهِمۡ وَلَهُمۡ عَذَابٌ أَلِيمٌ١٧٤ [البقرة: ۱٧۴]. فرمودۀ خدای بزرگ:

(۱٧۴) همانا کسانی که کتمان می‌کنند آنچه را فرستاده است خداوند از کتاب و بفروشند او را به بهای کم، آنان نمی‌خورند در شکم‌های خویش جز آتش و نه سخن گوید با ایشان خدا روز قیامت و نه پاک سازدشان و ایشان راست عذاب دردناک. شرح: اگرچه این آیت شریفه در بارۀ اهل کتاب و بخصوص در مورد یهود نازل شده است، ولی اعتبار به عموم لفظ است نه بخصوص سبب نزول. آری، علمای یهود، صفات پیامبر ÷ را در تورات و انجیل می‌پوشیدند و آن را تغییر و تأویل می‌کردند، تا این که کسی به پیامبر ایمان نیاورد و ریاست دینی خود را در میان عوام قوم خود حفظ کنند، و همین است فروش آیات خداوند به بهای اندک یعنی عمل به آیات خدا را برای به دست‌آوردن منافع اندک دنیائی تبادله می‌کردند، ازینجاست که اگر مسلمانی حکمی واضحی از شریعت را که متضمن امر یا نهی تحلیل یا تحریم است در عوض منافع دنیوی بفروشد در حقیقت به روش اهل کتاب رفته است که آیت شریفه در بارۀ وعیدشان نازل شده است. آری، قرآنکریم اینگونه اهل کتاب و پیروانشان را که از راه حق دور شدند به عذاب، تهدید می‌کند باید عالم مسلمان از رفتار اهل کتاب برحذر باشد و بر وی واجب است که حق را بیان کند اگرچه گردنش را بزنند عالم باید تا اندازۀ که توان دارد حقایق و راه‌های خیر را برای مسلمین بیان کند. فرمودۀ خداوند: ﴿أُوْلَٰٓئِكَ مَا يَأۡكُلُونَ فِي بُطُونِهِمۡ إِلَّا ٱلنَّارَ این‌ها آنچه امروز از طعام حرام می‌خورند به زودی ایشان را به آتش دوزخ می‌کشاند و فرمودۀ خداوند: ﴿وَلَا يُكَلِّمُهُمُ ٱللَّهُ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ وَلَا يُزَكِّيهِمۡ وَلَهُمۡ عَذَابٌ أَلِيمٌ یعنی خداوند در روز قیامت با آنها سخن نگوید وازین اکرام خداوندی محرومند و گناهان‌شان را نمی‌بخشد و آن‌ها را از گناه پاک نمی‌گرداند و آنان را نمی‌ستاید، زیرا صلاحیت این نعمت را ندارند و از همین سبب است که در آخرت، عذاب دردناکی را برایشان آماده کرده است.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را به تکرار بخوان تا این که بیشتر سامعین حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و توضیح ده: تا شنوندگان آن را بفهمند.

۳- برایشان تذکر بده: که انسان برای گفتن سخن باطل و یا پوشیدن حق هرقدر مال گرفته باشد ولو که میلیون‌ها دولار باشد بازهم اندک است و نسبت به آخرت بی‌ارزش است.

۴- شنوندگان را از انکار حق و یا پوشیدن آن برای به دست‌آوردن مادیات و یا رابطۀ قومی برحذر دار و مسلمان باید حقیقت را بگوید، اگرچه به ضرر او باشد.

۵- به ایشان بگو: که مسلمانان نیکوکار در روز قیامت به دیدار خداوند فائز می‌گردند و این نعمت بزرگی برای مسلمان شمرده می‌شود.