صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۳: آیۀ پیروزی اسلام بر ادیان دیگر

درس ۱۳: آیۀ پیروزی اسلام بر ادیان دیگر

قول الله تعالی:

﴿هُوَ ٱلَّذِيٓ أَرۡسَلَ رَسُولَهُۥ بِٱلۡهُدَىٰ وَدِينِ ٱلۡحَقِّ لِيُظۡهِرَهُۥ عَلَى ٱلدِّينِ كُلِّهِۦ وَلَوۡ كَرِهَ ٱلۡمُشۡرِكُونَ٩[الصف: ٩]. خدای بزرگ می‌فرماید:

(٩) اوست آن که فرستاد پیامبر را به رهبری و دین حق تا غالب گرداند آن را بر کیش‌های همگی اگرچه نه‌پسندند مشرکان. شرح: فرمودۀ خداوند أ: ﴿هُوَ ٱلَّذِيٓ أَرۡسَلَ رَسُولَهُۥ بِٱلۡهُدَىٰ وَدِينِ ٱلۡحَقِّ یعنی محمد ج را راهنما و نشان‌دهندۀ راه سعادت و کمال و دین حق که آئین اسلام است فرستاد. فرمودۀ خداوند أ: ﴿لِيُظۡهِرَهُۥ عَلَى ٱلدِّينِ كُلِّهِۦ تا چیره گرداند آن را بر همه دین‌های یهودیت، نصرانیت، مجوسیت و ستاره‌پرستی و غیر این‌ها از دیگر ادیان که مردم آن‌ها را می‌شناسند و به عنوان دین تعبیر می‌کنند و به آن عبادت می‌کنند. و فرمودۀ خداوند: ﴿وَلَوۡ كَرِهَ ٱلۡمُشۡرِكُونَ یعنی گرچه این یاری و نصرت الهی بر کافران و مشرکان دشوار باشد و همانا پیامبر ج در چندین حدیث به ظهور و غلبۀ دین اسلام خبر داده است که از آن احادیث، این روایت است که آن حضرت می‌فرماید: این امر (دین اسلام) تا جائی که شب و روز باشد می‌رسد خداوند هیچ خانۀ از گل یا موی فرو نمی‌گذارد مگر این که دین را به عزت شخص عزیز و ذلت شخص ذلیل روشن می‌گرداند. عزتی که خداوند اسلام را به سبب آن عزیز می‌کند و ذلتی که خداوند کفر را به سبب آن خوار می‌کند این حدیث به روایت امام احمد است، و در روایت دیگر آمده است که می‌فرماید: بر روی زمین خانۀ گلی یا موئی باقی نمی‌ماند، مگر که خداوند کلمۀ اسلام را در آن داخل می‌گرداند، شخص عزیز را عزت می‌دهد و شخص ذلیل را ذلت می‌دهد. کسانی را که عزت می‌دهد به کیش اسلام داخل می‌گرداند و کسانی را که خوار می‌کند به کفر تسلیم می‌کند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت شریفه را به تجوید بخوان تا شنوندگان تکرار و حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و اشکال آن واضح ساز تا شنوندگان بفهمند.

۳- از منّۀ و احسان خدا بر بندگان که همانا فرستادن حضرت محمد ج برای هدایت و سعادت ایشان است تذکر ده.

۴- به ایشان بگو: که هرچند دشمنان اسلام در مقابل کیش مقدس اسلام مقاومت و مبارزه کنند روزی می‌رسد که دین اسلام در همه جا غالب و آشکار باشد.

۵- به آن‌ها بیاموز: که اهل کتاب یهود و نصاری و مشرکان می‌خواهند که نور خداوند یعنی شریعت و احکام اسلام را خاموش کنند ولی خداوند نمی‌خواهد و به زودی این دین را بر تمامی ادیان پیروز و غالب می‌گرداند، اگرچه بر دشمنان اسلام دشوار باشد.