صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ٩: آیۀ کیست که به خدا قرض نیکو دهد

درس ٩: آیۀ کیست که به خدا قرض نیکو دهد

قول الله أ:

﴿مَّن ذَا ٱلَّذِي يُقۡرِضُ ٱللَّهَ قَرۡضًا حَسَنٗا فَيُضَٰعِفَهُۥ لَهُۥ وَلَهُۥٓ أَجۡرٞ كَرِيمٞ١١ [الحدید: ۱۱]. فرمودۀ خداوند أ:

(۱۱) کیست آن که وامی‌دهد خدا را وام نکو، پس چند برابرش کند برایش و او راست پاداش گرامی. شرح: فرمودۀ خداوند بزرگ: ﴿مَّن ذَا ٱلَّذِي يُقۡرِضُ ٱللَّهَ: این بازگشائی دروازۀ بزرگی از رحمت است که خداوند آن را به روی بندگان مؤمنش باز کرده است آنجا که به فضل و کرم خود به ایشان مالی داده است و از از ایشان قرضه درخواست کرده تا پاداش آن را از یک درهم تا هفتصد درهم بلکه تا هزار هزار یعنی یک ملیون زیاده گرداند، فرمودۀ خداوند: ﴿قَرۡضًا حَسَنٗا یعنی وامی‌ پسندیده که در آن آلودگی شرک نباشد و از مدرک حلال به دست آمده و با طیب خاطر و بدون اکراه و اجبار آن را ادا کند و فرمودۀ خداوند: ﴿فَيُضَٰعِفَهُ پس زیاده گرداند آن را. این پاداش کسی است که از مالی که خدا به وی بخشیده قرض می‌دهد. یعنی در راه خدا که جهاد برای اعلای کلمة الله است، و در نصرت دین خدا و بندگانش به مصرف می‌رساند، و فرموده خداوند أ: ﴿فَيُضَٰعِفَه پس چند برابرش کند و مضاعفه به معنی دوبرابر که اقل زیادة است و گاهی تا ده برابر بالا می‌رود، زیرا خداوند می‌گوید: آن که نکوئی آورد برای اوست ده برابر آن و گاهی تا هفت صد چند نیز زیاد می‌شود و بلکه تا هزار هزار برابر که این پاداش نفقۀ جهاد است چنانکه در سورۀ بقره آمده است: ﴿مَّثَلُ ٱلَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمۡوَٰلَهُمۡ فِي سَبِيلِ ٱللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنۢبَتَتۡ سَبۡعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنۢبُلَةٖ مِّاْئَةُ حَبَّةٖۗ وَٱللَّهُ يُضَٰعِفُ لِمَن يَشَآءُۚ وَٱللَّهُ وَٰسِعٌ عَلِيمٌ٢٦١ [البقرة: ۲۶۱]. «مثال کسانی که مال خود را در راه خدا نفقه می‌کنند مانند دانه‌ئی است که برویاند هفت خوشه و در هر خوشه صد دانه و خداوند چند برابر کند برای هرکه بخواهد و خدا گشایشمند داناست». و فرمودۀ خداوند: ﴿وَلَهُۥٓ أَجۡرٞ كَرِيمٞ و او راست پاداش گرامی و آن پاداش بزرگ جنت است که سرای نیکوکاران و نعمت جاویدان است.

اهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را با ترتیل و مکرر بخوان تا شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و نکات پوشیده را توضیح ده تا همگان حفظ کنند.

۳- آن‌ها را از مشروعیت قرض آگاه کن: که آن بزرگترین عامل الفت و محبت مسلمانان است.

۴- به آن‌ها از فضیلت نفقۀ مال در راه خدا تذکر ده، زیرا یک درهم تا هفتصد برابر و زیاده‌تر از ان اجر دارد.

۵- آن‌ها را از حرمت سودخواری آگاه کن: که سبب دشمنی در بین مسلمانان می‌شود، زیرا سودخواری آن‌ها را از قرض‌دادن و مضاربت محروم می‌کند و سبب فقر و اختلاف و دشمنی می‌گردد.