صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۵: آیۀ لباس بهشتیان

درس ۱۵: آیۀ لباس بهشتیان

قول الله سبحانه وتعالی:

﴿عَٰلِيَهُمۡ ثِيَابُ سُندُسٍ خُضۡرٞ وَإِسۡتَبۡرَقٞۖ وَحُلُّوٓاْ أَسَاوِرَ مِن فِضَّةٖ وَسَقَىٰهُمۡ رَبُّهُمۡ شَرَابٗا طَهُورًا٢١ [الإنسان: ۲۱]. (۲۱) برایشان جامه‌های ابریشم نازک سبز و ابریشم دُرُشت است و زینت داده شدند با دستبندهای از نقره و نوشانیدشان پروردگارشان نوشابه پاک‌کننده. شرح: قوله تعالی: ﴿عَٰلِيَهُمۡ، این‌ها گروه ابرار هستند که خداوند در بارۀشان می‌فرماید: ﴿إِنَّ ٱلۡأَبۡرَارَ يَشۡرَبُونَ مِن كَأۡسٖ كَانَ مِزَاجُهَا كَافُورًا٥ [الإنسان: ۵]. «به یقین ابرار (و نیکان) می‌آشامند از جامی که آمیزش آن کافور است». بعد از آن که خداوند نعمت‌های جاوید آماده برای ابرار را بیان کرد، خاتمه نعمت‌ها را در این آیه بیان می‌فرماید، ﴿عَلَيۡهِمۡ یعنی برایشان جامه‌هایی از ابریشم نازک سبز و ابریشمی درشت می‌باشد ﴿وَحُلُّوٓاْ اساور و زیور داده شده‌اند، به دستبندهایی از نقره و کسانی که به ایشان زیور می‌پوشانند فرشتگانی هستند: که در خدمت بهشت و نعمت‌های آن موظفند، فرمودۀ خداوند: ﴿وَسَقَىٰهُمۡ رَبُّهُمۡ شَرَابٗا طَهُورًا این شراب غیر از شراب عمومی است که ذکر آن گذشت و ازین جهت خداوند آن را به خود نسبت داده است و فرموده: ایشان را پروردگارشان شرابی پاک‌کننده می‌نوشاند، حضرت علی س این شراب را چنین توصیف می‌کند و می‌گوید: چون بهشتیان به بهشت درآیند به درختی گذر کنند که از زیر ساق آن دو چشمه بیرون می‌شود، چون از یکی از آن‌ها می‌نوشند چهره‌هایشان تازگی و بشاشت پیدا کرده و صورت‌هایشان هیچگاه تغییر پیدا نمی‌کند، و موی‌هایشان هیچگاه ژولیده نمی‌شود و چون از چشمۀ دیگر می‌نوشند، هرگونه مرض و میکروبی که در بدن‌شانست بیرون می‌شود سپس خادمان بهشت ازیشان استقبال می‌کنند و می‌گویند: ﴿سَلَٰمٌ عَلَيۡكُمۡ طِبۡتُمۡ فَٱدۡخُلُوهَا خَٰلِدِينَ [الزمر: ٧۳]. «سلام بر شما خوش آمدید وارد شوید به جنت جاویدان (خداوندا!». ما را از ایشان بگردان و به آن‌ها ملحق بگردان.

راهنمائی برای مربی:

۱- آیت را به تکرار بخوان تا بدانی که اکثر شنوندگان آن را حفظ کرده‌اند.

۲- شرح مطالب را به آرامش بخوان و نکات پوشیدۀ آن را توضیح ده تا شنوندگان بدانند.

۳- به ایشان بیاموز: که ابریشم بر مردان مسلمان حرام و بر زنان‌شان حلال است، زیرا پیامبر خدا ج فرموده است: کسی که ابریشم را در دنیا بپوشد در آخرت محرومست و در بارۀ طلا و ابریشم می‌فرماید: این دو بر زنان امتم حلال و بر مردان‌شان حرام است.

۴- به آن‌ها بیاموز: که طهور آن است به آن بی‌وضوئی رفع می‌شود به خلاف آب طاهر که بی‌وضوئی را رفع نمی‌کند، زیرا طهور آنست که چیزی دیگر با وی مخلوط نشده و بر اصل خلقت خود باقی باشد و طاهر آنست که با وی چیزی پاک مانند روغن و غیره مخلوط شده باشد و چنین آبی پاک است نه پاک‌کننده که وضوء یا غسل به آن درست نیست.