صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۴: حدیث از گندم و غیره شراب گرفته می‌شود

درس ۱۴: حدیث از گندم و غیره شراب گرفته می‌شود

قول الرسول ج: عَنْ النُّعْمَانَ بْنَ بَشِيرٍ يَقُولُ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ج: إِنَّ مِنَ الْحِنْطَةِ خَمْرًا وَمِنَ الشَّعِيرِ خَمْرًا وَمِنَ الزَّبِيبِ خَمْرًا وَمِنَ التَّمْرِ خَمْرًا وَمِنَ الْعَسَلِ خَمْرًا. فرمودۀ رسول اکرم ج: از نعمان بن بشیرس روایت است می‌گوید: که پیامبر ج خدا فرمودند: همانا از گندم شراب گرفته می‌شود از جو شراب گرفته می‌شود از کشمش شراب گرفته می‌شود از خرما شراب درست می‌شود و از عسل شراب به دست می‌آید. (صحیح ابن ماجه)

شرح: نعمان بن بشیرس: یکی از انصار و صحابۀ پیامبر ج است و گفته پیامبر خدا ج: «إِنَّ مِنَ الْحِنْطَةِ خَمْرًا» یعنی از گندم شراب گرفته می‌شود و همچنین از جو، کشمش، خرما و عسل در این حدیث این حقیقت بیان می‌شود که شراب مخصوص به انگور و خرما نیست، بلکه مواد دیگری نیز وجود دارد که شراب از آن‌ها گرفته می‌شود و معتبر در شراب پیداشدن مستی و زائل‌شدن عقل است، پس هرچیزی که انسان را مست کند و عقل را از بین ببرد شراب به حساب می‌رود، گرچه از عسل و یا شیر باشد.

راهنمائی برای مربی:

۱- حدیث را به تکرار بخوان تا شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح مطالب را بخوان و نکات مبهم را بیان کن تا دانسته شود.

۳- به ایشان از آثار سوء مسکرات تذکر ده و بگو: این‌ها خطرناکترین چیزهائی است که بشر درین روزگاران به آن گرفتار شده است و مشهورترین آن‌ها هروئین، کوکائین و چرس است.

۴- به آن‌ها بفهمان: که باید راه و روش شخص مسلمان برخلاف کفار باشد مسلمان پیشوای پسندیده و رهبر شایسته است، پس بر هر مسلمان واجب است که به وجود این مخدرات در جامعه اسلامی راضی نباشد و در برابر آن‌ها مبارزه کند و اگر مسلمانان در این مورد به واجب خود عمل می‌کردند، هیچگاه این همه مواد مخدر در میان مسلمانان رواج پیدا نمی‌کرد، و پسران و دختران جامعۀ اسلامی ما به آن آلوده نمی‌شدند از این‌ها به خدا پناه می‌بریم.

۵- به ایشان بیاموز: که باید مسلمان، خیرخواه جامعه اسلامی بوده و از طریق امر به معروف و نهی از منکر با مواد مخدر مبارزه کند و ضرر آن‌ها را به مردم بفهماند تا همگان در برابر این مواد فاسد قیام کنند و آن‌ها را از سرزمین اسلامی خود ریشه‌کن کنند.