صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۲: حدیث شراب کلید همه بدی‌هاست

درس ۱۲: حدیث شراب کلید همه بدی‌هاست

عَنْ أَبِى الدَّرْدَاءِ: قَالَ أَوْصَانِى رَسُولَ اللَّه ج لاَ تَشْرَبِ الْخَمْرَ فَإِنَّهَا مِفْتَاحُ كُلِّ شَرٍّ.

عوَقَالَ مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ فِى الدُّنْيَا لَمْ يَشْرَبْهَا فِى الآخِرَةِ إِلاَّ أَنْ يَتُوبَ. از ابی درداء س روایتست که گفت: مرا پیامبر خدا وصیت کرد که شراب مخور، زیرا شراب کلید همه بدی‌ها است.

و نیز فرمود: کسی که از شراب دنیا بخورد از شراب آخرت محروم است، مگر این که توبه کند. (صحیح ابن ماجه)

شرح: فرمودۀ پیامبر ج: «قَالَ أَبِى الدَّرْدَاء: أَوْصَانِى رَسُولَ اللَّه ج»: پیامبر خدا ج یارانش را گاهی به طور جداگانه وصیت و سفارش می‌فرمود، زیرا در سفارش پخش دعوت اسلام و نشر آن در میان امت اسلامی است و شخص عاقل برای وصیت و سفارش اهمیت بیشتری قائل است که آن را بیشتر حفظ و ضبط کرده که آن اهمیت را به سخنان دیگری که به وی خطاب می‌شود قائل نیست. سخن ابی درداءس که گفت: « أَوْصَانِى رَسُولَ اللَّه ج» مرا رسول خدا ج وصیت فرمود، سپس سفارش را چنین ذکر می‌کند، «لاَ تَشْرَبِ الْخَمْرَ فَإِنَّهَا مِفْتَاحُ كُلِّ شَرٍّ»، شراب را مخور، زیرا شراب کلید همه بدی‌ها است همه کارهای بد از خوردن شراب پیدا می‌شود و کسی که شراب خورد به تحقیق که درهای بدی‌ها را کوبیده و آن درها به رویش باز شده است، اگر خدا او را حفظ نکند و این فرمودۀ پیامبر ج: «مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ فِى الدُّنْيَا لَمْ يَشْرَبْهَا فِى الآخِرَةِ إِلاَّ أَنْ يَتُوبَ» این سخن از مهمترین اخطارها است، زیرا در این خبر توضیح داشده شده کسی که دائم الخمر در دنیا باشد از شراب آخرت محروم است، و لازمۀ آن، محرومیت از ورود در بهشت است، زیرا کسی که وارد بهشت شود، از شراب آن می‌خورد و در بهشت نهری از شراب است پس کسی که از شراب بهشت محروم باشد از ورود در بهشت هم محروم است، «إِلاَّ أَنْ يَتُوبَ» مگر این که پیش از مرگ خود توبه کند، زیرا توبه، نفس را تزکیه کرده و پاک می‌گرداند و ادامه‌دادن بر خوردن شراب، نفس آدمی را آلوده و به پستی می‌کشاند، خداوند می‌فرماید: ﴿وَقَدۡ خَابَ مَن دَسَّىٰهَا١٠ [الشمس: ۱۰]. «زیان کار شد کسی که نفسش را آلوده کرد».

راهنمائی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و تکرار کن تا که شنوندگان به خوبی حفظ کنند.

۲- شرح مطالب را به آرامش بخوان و معانی پوشیده را شرح کن تا دانسته شود.

۳- آن‌ها را از سفارش پیامبر ج به ناخوردن شراب آگاه کن و به آن‌ها دستور ده: که به این سفارش پیامبر ج عمل کنند.

۴- به آن‌ها تذکر ده: که دائم الخمر اگر توبه نکند از بهشت محروم است.

۵- به آن‌ها تذکر ده: که نوشیدن شراب از بزرگترین گناهان است، کسی که شراب بنوشید مست می‌شود و گاهی در هنگام مستی زشت‌ترین و بدترین اعمال را مرتکب می‌شود و کفر می‌کند و گناهان کبیره از وی سر می‌زند در حالی که خودش نمی‌داند.