صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ٩: آیۀ لباس خود را نزد هر مسجدی بگیرید

درس ٩: آیۀ لباس خود را نزد هر مسجدی بگیرید

قول الله عزوجل:

﴿يَٰبَنِيٓ ءَادَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمۡ عِندَ كُلِّ مَسۡجِدٖ وَكُلُواْ وَٱشۡرَبُواْ وَلَا تُسۡرِفُوٓاْۚ إِنَّهُۥ لَا يُحِبُّ ٱلۡمُسۡرِفِينَ٣١ [الأعراف: ۳۱]. فرمودۀ خدای بزرگ:

(۳۱) ای فرزندان آدم! بگیرید زینت خود را نزد هر مسجدی و بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید که خدا دوست ندارد اسراف‌کنان را. شرح: فرمودۀ خداوند در سورۀ اعراف: ﴿يَٰبَنِيٓ ءَادَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمۡ عِندَ كُلِّ مَسۡجِدٖ یا بنی آدم این نداء خداوند است و مراد از بنی آدم در اینجا عرب‌ها می‌باشند، زیرا آنان به خانه کعبه عریان و برهنه طواف می‌کردند، و می‌گفتند: با جامۀ که خدای را عصیان کردیم به خانه‌اش طواف نمی‌کنیم، ازین جهت اگر جامۀ جدید نمی‌یافتند و یا کسی را نمی‌یافتند که از وی جامه‌ای عاریت کنند برهنه و لُخت طواف می‌کردند، پس خداوند این آیه را نازل فرمود و آن‌ها را به پوشیدن عورت‌شان امر فرمود و دستور داد تا در نزد هر مسجدی لباس بپوشند و این لفظ عام است، شامل همۀ مسملین را می‌شود و از وقتی که نماز فرض شده و اسلام انتشار یافته و به هرجا مساجد بنا گردیده زن و مرد مسلمان در جایی که نماز می‌خوانند عورت خود را می‌پوشند، زیرا پوشیدن عورت شرط نماز است. فرمودۀ خداوند: ﴿وَكُلُواْ وَٱشۡرَبُواْ وَلَا تُسۡرِفُوٓاْۚ این صیغۀ امر است و ارشادیست که متوجه مسلمین به طور خصوص و همۀ مردم به طور عموم می‌شود که هرگاه خوردن و آشامیدن برای حفظ حیات ضروری است و یکی از واجبات زندگی به شمار می‌آید پس در وقت حاجت که گرسنگی و تشنگی است باید در خوردن و نوشیدن اسراف نکنند و آنچه می‌خورند و می‌نوشند حلال و مباح باشد و خوردن آنچه که خداوند حرام کرده مانند خود مرده، خون، گوشت خوک و حیوانی که به نام غیر خدا ذبح می‌شود حرامست، مگر در حالت اضطراری که ترس از مرگ است و همچنین استفاده از نوشیدنی‌های حرام مانند شراب و هر مست‌کنندۀ که عقل را از بین می‌برد حلال نیست، مگر در حالت استثنائی که خوف هلاکت باشد و چون اسراف و زیاده‌روی در خوردن و نوشیدن مضر است و بسا باشد که سبب هلاکت می‌شود، لذا خداوند آن را حرام کرده و برای تأکید بر تحریم آن می‌فرماید: ﴿إِنَّهُۥ لَا يُحِبُّ ٱلۡمُسۡرِفِينَ خداوند زیاده‌روان را دوست ندارد تا مردم از اسراف به طور کامل دوری کنند.

راهنمائی برای مربی:

۱- آیت را بخوان و تکرار کن تا شنوندگان یاد بگیرند.

۲- شرح مطالب را بخوان و نکات پوشیدۀ آن را توضیح ده تا دانسته شود.

۳- پوشیدن عورت را که از واجبات است به ایشان بیاموز و کسی که برهنه نماز بخواند و یا طواف کند نماز و طواف او باطل است.

۴- به آن‌ها بیاموز: که اسراف در خوردن و نوشیدن که اضافه بر اندازۀ ضرورت باشد یعنی همان اندازه که پشت انسان را استوار بدارد و زندگیش را حفظ کند به حکم این آیت حرام است.

۵- ایشان را به فرمودۀ پیامبر ج تذکر ده: که می‌فرمایند: که یک سوم معده برای غذا و یک سوم آن برای آب و یک سوم برای تنفس‌کشیدن است.

۶- به ایشان تذکر ده: که خداوند امور بهداشتی را در آیت فوق جمع فرموده است، می‌گویند که هارون الرشید پزشک نصرانی داشت برای هارون الرشید گفت: در کتاب شما (قرآنکریم) چیزی از بهداشت وجود ندارد، حال آن که علم در علم است علم ابدان و علم ادیان. حضرت زین العابدین س حاضر بود، فرمود: خداوند تمام امور مربوط به علم ابدان را در نصف آیت جمع کرده است که می‌فرماید: ﴿وَكُلُواْ وَٱشۡرَبُواْ وَلَا تُسۡرِفُوٓاْۚ إِنَّهُۥ لَا يُحِبُّ ٱلۡمُسۡرِفِينَ