صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۸: حدیث خوردن غذا به طور دسته‌جمعی

درس ۸: حدیث خوردن غذا به طور دسته‌جمعی

قول الرسول ج: لَمَا قَالُوا يَا رَسُولَ الله ج إِنَّا نَأْكُلُ وَلاَ نَشْبَعُ. قَالَ: فَلَعَلَّكُمْ تَأْكُلُونَ مُتَفَرِّقِينَ. قَالُوا: نَعَمْ. قَالَ: فَاجْتَمِعُوا عَلَى طَعَامِكُمْ وَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهِ يُبَارَكْ لَكُمْ فِيهِ. فرمودۀ پیامبر ج: هرگاه یاران گفتند: ای رسول خدا! ما می‌خوریم و سیر نمی‌شویم، فرمود: شاید شما تنها جدا جدا غذا می‌خورید؟ گفتند: آری، فرمود: با هم غذا بخورید و اسم خدا را یاد کنید تا در طعام شما برکت داده شود. (صحیح ابن ماجه)

شرح: از وحشی بن حرب روایت شده است که یاران گفتند: ما غذا می‌خوریم و سیر نمی‌شویم، این شکایتی بود که به حضور پیامبر ج کردند، تا آن‌ها را به طریقی راهنمائی کند که از این حالت عجیب بیرون آیند و آن حالتی بود که غذا می‌خوردند و سیر نمی‌شدند، آن حضرت ج فرمود: «فَلَعَلَّكُمْ تَأْكُلُونَ» شاید غذا را صبح یا شب یا افطار صرف می‌کنید در حالی که متفرق هستید و تنها می‌خورید؟ گفتند: آری، جدا جدا می‌خوریم آن حضرتج ایشان را به چیزی دستور داد: که سبب برکت طعام‌شان گردد و سیر گردند، فرمود: فاجتمعوا علی طعامکم یعنی غذا را به یک سفره بگذارید «وَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهِ» و نام خدا را بر آن یاد کنید و هریکی از شما (بسم الله) بگوید، «يُبَارَكْ لَكُمْ فِيهِ» تا خداوند در طعامی که در آن جمع می‌شوید و نام خدا را می‌برید برکت دهد و در جای دیگر فرمود: «با جماعت غذا بخورید و پراگنده نشوید، زیرا برکت در جماعت است».

راهنمائی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و تکرار کن تا شنوندگان حفظ کنند.

۲- شرح مطالب را به خوبی بخوان تا معانی آن‌ها به درستی فهمیده شود.

۳- به آن‌ها فضیلت خوردن طعام با اجتماع و یادکردن نام خدا را تذکر ده.

۴- به ایشان بگو: که حمد خداوند بعد از صرف غذا مانند یادکردن نام خدا در آغاز طعام اهمیت دارد، زیرا هنگامی که طعام را از نزد پیامبر ج برمی‌داشتند، می‌فرمود: «الْحَمْدُ لِلَّهِ حَمْدًا كَثِيرًا، طَيِّبًا مُبَارَكًا فِيهِ غَيْرَ مَكْفِيٍّ، وَلا مُوَدَّعٍ، وَلا مُسْتَغْنًى عَنْهُ رَبَّنَا» ستایش خدای را ستایش بسیار پاکیزه برکت داده شده در آن غیر رد شده و نه وداع شده و نه بی‌نیاز از آن ای پروردگار ما.

۵- به آن‌ها بیاموز: که خوردن طعام از کنار کاسه نه وسط آن مستحب است، زیرا وقتی که کاسۀ نزد پیامبر ج می‌آوردند فرمود: از کنار این کاسه بخورید و وسط آن را بگذارید تا در آن برکت داده شود.