صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ٧: آیۀ دسته‌جمعی و تنهاخوردن مشکلی ندارد

درس ٧: آیۀ دسته‌جمعی و تنهاخوردن مشکلی ندارد

قوله تبارک وتعالی:

﴿لَيۡسَ عَلَيۡكُمۡ جُنَاحٌ أَن تَأۡكُلُواْ جَمِيعًا أَوۡ أَشۡتَاتٗاۚ فَإِذَا دَخَلۡتُم بُيُوتٗا فَسَلِّمُواْ عَلَىٰٓ أَنفُسِكُمۡ تَحِيَّةٗ مِّنۡ عِندِ ٱللَّهِ مُبَٰرَكَةٗ طَيِّبَةٗۚ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ ٱللَّهُ لَكُمُ ٱلۡأٓيَٰتِ لَعَلَّكُمۡ تَعۡقِلُونَ٦١[النور: ۶۱]. فرمودۀ خداوند بزرگ:

(۶۱) نیست بر شما باکی که بخورید همگی یا جدا جدا، پس هنگامی که درآئید به خانه‌ها سلام کنید بر خویشتن درودی از نزد خدا فرخنده و پاکیزه . بدین‌سان الله آیات را برایتان بیان می‌کند تا بیندیشید. شرح: فرمودۀ خداوند: ﴿لَيۡسَ عَلَيۡكُمۡ جُنَاحٌ یعنی بر شما از این کار، دشواری و تنگی و یا گناهی نیست، ﴿أَن تَأۡكُلُواْ جَمِيعًا که بر یک سفره جمع آمده و طعام را صرف کنید و از یک کاسه که در آن برنج و یا آب گوشت باشد بخورید ﴿أَوۡ أَشۡتَاتٗا یا به طور جداگانه بخورید و این آیۀ کریمه متضمن اباحت است که کسی بخواهد تنها طعام بخورد و کسی می‌خواهد با جماعت غذا را صرف کند و خداوند این آیت را نازل فرمود و حرج را از کسی که تنها می‌خورد و یا با جماعت، دور کرد، ولی در سنت، غذاخوردن با جماعت بر غذاخوردن تنهائی، فضیلت دارد و آن حضرت ج می‌فرماید: «فَاجْتَمِعُوا عَلَى طَعَامِكُمْ وَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهِ يُبَارَكْ لَكُمْ فِيهِ». برای خوردن غذا جمع شوید و نام خدا را یاد کنید تا در غذای شما برکت داده شود. و خداوند بزرگ می‌فرماید: ﴿فَإِذَا دَخَلۡتُم بُيُوتٗا فَسَلِّمُواْ عَلَىٰٓ أَنفُسِكُمۡ تَحِيَّةٗ مِّنۡ عِندِ ٱللَّهِ مُبَٰرَكَةٗ طَيِّبَةٗ این ارشاد و تعلیم خداوند برای بندگان مؤمنست که هرگاه کسی به خانۀ خود یا به خانۀ دیگری داخل گردد بر وی لازم است سلام کرده و بگوید: «السَّلامُ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَةُ اللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ» و اگر کسی به خانه نباشد بگوید: «السَّلامُ عَلَيْنَا وَعَلَى عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِينَ» این تحیة و درود از طرف خداوند است، زیرا که خداوند چنین فرمان داده است و آن را سبب برکت معرفی کرده است که به تعمیل آن در خانه برکت حاصل می‌گردد و فرمودۀ خداوند: ﴿كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ ٱللَّهُ لَكُمُ ٱلۡأٓيَٰتِ یعنی این بیان احکام، عبادات و اخلاق ﴿لَعَلَّكُمۡ تَعۡقِلُونَ برای این است که شما را آماده کند تا مردم عاقلی باشید و منافع خود را دانسته و آن را طلب کنید و ضررها را درک کرده و خود را از آن بازدارید.

راهنمائی برای مربی:

۱- آیه را به تجوید بخوان تا شنوندگان آن را حفظ کنند یا نزدیک به حفظ یاد گیرند.

۲- شرح مطالب را جمله جمله بخوان و آنچه فهم آن دشوار باشد و یا پوشیدگی دارد بیان کن تا دانسته شود.

۳- به آن‌ها بفهمان: که آیت با حدیثی که به فضیلت صرف غذا با جماعت دلالت دارد منافات ندارد.

۴- به آن‌ها بگو: که گفتن سلام سنت مؤکده است به خصوص در هنگام واردشدن به خانه.

۵- به آن‌ها بیاموز: که شخص عاقل کسی است که ایمان و تقوی داشته و بر طریق راستین اسلام در عقیده، عبادات، احکام، آداب و اخلاق استوار باشد.