درس ۵: آیۀ اصحاب یمین

قول الله :

﴿وَأَمَّآ إِن كَانَ مِنۡ أَصۡحَٰبِ ٱلۡيَمِينِ٩٠ فَسَلَٰمٞ لَّكَ مِنۡ أَصۡحَٰبِ ٱلۡيَمِينِ٩١[الواقعة: ٩۰-٩۱]. گفتۀ خداوند أ:

(٩۰) و اما اگر باشد از یاران راست (٩۱) پس سلامتی تو را از یاران راست. شرح: فرمودۀ خدای بزرگ: ﴿وَأَمَّآ إِن كَانَ مِنۡ أَصۡحَٰبِ ٱلۡيَمِينِ٩٠ مراد از این مسلمانی است که در حالت نزع قرار گرفته است و نفس به حلقوم او رسیده باشد، زیرا سیاق آیت پیوسته به این آیه است: ﴿فَلَوۡلَآ إِذَا بَلَغَتِ ٱلۡحُلۡقُومَ٨٣ وَأَنتُمۡ حِينَئِذٖ تَنظُرُونَ٨٤ وَنَحۡنُ أَقۡرَبُ إِلَيۡهِ مِنكُمۡ وَلَٰكِن لَّا تُبۡصِرُونَ٨٥ فَلَوۡلَآ إِن كُنتُمۡ غَيۡرَ مَدِينِينَ٨٦ تَرۡجِعُونَهَآ إِن كُنتُمۡ صَٰدِقِينَ٨٧ فَأَمَّآ إِن كَانَ مِنَ ٱلۡمُقَرَّبِينَ٨٨ فَرَوۡحٞ وَرَيۡحَانٞ وَجَنَّتُ نَعِيمٖ٨٩ وَأَمَّآ إِن كَانَ مِنۡ أَصۡحَٰبِ ٱلۡيَمِينِ٩٠ [الواقعة: ۸۳-٩۰]. «پس چرا هنگامی که رسد به گلوگاه و شمائید در آن هنگام نگران و ما نزدیکتریم به او از شما ولی نمی‌بینید، پس چرا اگر هستید شما ناکیفرشدگان بازش گردانید، اگر هستید راستگویان پس اگر باشد از مقربان پس آرامشی و روزیی و بهشت نعمت و اما اگر بود از یاران راست». الآیه.

و این‌ها کسانی هستند که بروز قیامت ایشان را در عرصات به طرف راست قرار می‌دهند و ایشان به مرتبۀ خود از مقربین پائین‌تر هستند، زیرا این‌ها در عبادت و کردار نیک از مقربین کمتر می‌باشند. فرمودۀ خداوند: ﴿فَسَلَٰمٞ لَّكَ مِنۡ أَصۡحَٰبِ ٱلۡيَمِينِ٩١ این سخنی است که فرشتگان در هنگام مرگ برای او می‌گویند و او را بشارت می‌دهند که او از اصحاب یمین و اهل دارالسلام بهشت است.

راهنمائی برای مربی:

۱- هردو آیت را به آرامش بخوان و تکرار کن و شنوندگان نیز با تو تکرار کنند تا حفظ کنند.

۲- شرح را بخوان و به ایشان تذکر ده: که مقربین کسانی‌اند که واجبات و مستحبات را انجام داده و محرمات و مکروهات حتی بعضی مباحات را ترک می‌کنند و اصحاب یمین به مرتبۀ خود از مقربین پائین‌تر‌اند و به درجۀ ایشان در عبادت نرسیدند.

۳- به ایشان تذکر ده: که پیامبر اسلام ج انجام کار را به دست راست خویش دوست داشتند، زیرا آن حضرت ج به دست راست می‌خوردند و می‌آشامیدند و به دست راست می‌گرفتند و می‌دادند و همچنان در وضوء هم از طرف راست شروع می‌کردند و کسی که این روش پیامبر ج را به کار بندد شک نیست که از اصحاب یمین به حساب می‌رود.

۴- به ایشان بیاموز: که هرگاه کسی از مقربین و اصحاب یمین نباشد، پس وی از اصحاب شمال است که خداوند در بارۀ‌شان فرموده است: ﴿وَأَصۡحَٰبُ ٱلشِّمَالِ مَآ أَصۡحَٰبُ ٱلشِّمَالِ٤١ فِي سَمُومٖ وَحَمِيمٖ٤٢ وَظِلّٖ مِّن يَحۡمُومٖ٤٣ لَّا بَارِدٖ وَلَا كَرِيمٍ٤٤ [الواقعة: ۴۱-۴۴]. «اصحاب شمالى آنها در میان بادهاى کشنده و آب سوزان جهنم قرار دارند. و در سایه دودهاى سیاه متراکم و آتشزاى جهنم! سایه‏اى که نه خنک است و نه آرام‏بخش!».

خداوند از این گروه و احوال و عاقبت بد ایشان پناه دهد.