صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۸: حدیث اقدام پیامبر به طلاق یکی از همسران

درس ۱۸: حدیث اقدام پیامبر به طلاق یکی از همسران

قول النبي ج: لَقَدْ عُذْتِ بِمَعَاذٍ، قَالَ هَذَا لِزَوجِهِ عَمْرَةَ بِنْتَ الْجَوْنِ لمَاَّ تَعَوَّذَتْ مِنْ رَسُول الله ج حِينَ أُدْخِلَتْ عَلَيْهِ فَقَالَ لَهَا: لَقَدْ عُذْتِ بِمُعَاذٍ فَطَلَّقَهَا وَأَمَرَ أُسَيداً أَنْ يُجَهِّزَهَا وَيَكْسوهَا ثَوْبَينِ وَيُلْحِقَهَا أَهْلَهَا.

فرمودۀ پیامبر ج: تو به پناهگاهی بزرگ پناه بُردی، این (سخن را) برای همسرش عمره بنت جون گفت که او را در شب عروسی نزد پیامبر ج آوردند و او گفت: از تو به خدا پناه می‌برم. پیامبر فرمود: تو به پناهگاهی بزرگ پناه بردی، بعد او را طلاق داد و برای اسید امر فرمود: تا دو جامه‌ برایش بدهد و آمادۀ سفر کند و او را به خانواده‌اش برساند. (صحیح ابن ماجه)

شرح: فرمودۀ پیامبر ج: «لَقَدْ عُذْتِ بِمَعَاذٍ» یعنی به پناهگاهی بزرگ پناه بردی که مراد، خداوند است این سخن را برای زوجه‌اش عمرة بنت جون گفت، زیرا وقتی که او را در شب عروسی نزد پیامبر ج آوردند بر زبان آورد «اعوذ بالله منك» از تو به خدا پناه می‌برم، و علتش این بود که پیامبر ج برایش فرمود: که نفست را به من هبه کن، او گفت: آیا ملکه نفس خود را برای شخص بازاری می‌بخشد، پیامبر ج می‌خواست تا با دستش او را نوازش کرده و آرام کند، او گفت: به خداوند پناه می‌برم از تو پس پیامبر ج قبل از این که دستش به وی رسد طلاقش داد و چون برایش مهری تعیین نکرده بود برای وی چیزی به طور مهریه نداد، بلکه متعه داد و برای اسید فرمود: که او را برای سفر آماده کن و دو جامه بر وی بپوشان تا به خانواده‌اش برسانی اسید س هم دستور پیامبر ج را اجرا کرد.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را واضح بخوان و شنوندگان همراهتان بخوانند.

۲- شرح را به خوبی بخوان و لغات مفرد را معنی کن و اجمال آن را تفصیل ده.

۳- به آن‌ها بفهمان: که پناه‌گرفتن را قبول کنند یعنی کسی که به خداوند پناه می‌برد باید از وی قبول کنند، زیرا این کار حکم سؤال به نام خداوند را دارد که درین هنگام باید خواستۀ او داده شود، مگر این که آن چیز در قدرتش نبوده یا موجود نباشد.

۴- به آن‌ها بفهمان: که دادن متعه برای مطلقه غیر مدخوله یعنی زنی که با او هم‌خوابی نشده واجب است، حتی برای مطلقۀ که برایش مهری تعیین نشده است.

۵- به آن‌ها بفهمان: که متعه‌دادن برای زن مطلقه مستحب است اگر مدخوله باشد زیرا خداوند می‌فرماید: برای زنان مطلقه دادن متعه به طور شایسته لازم است این بر مردم پرهیزگار ثابت است.

۶- به آن‌ها بفهمان: که امروز مسلمانان از دادن متعه به زن مطلقه غفلت دارند در حالی که قرآن بدان حکم کرده است. ﴿وَلِلۡمُطَلَّقَٰتِ مَتَٰعُۢ بِٱلۡمَعۡرُوفِۖ حَقًّا عَلَى ٱلۡمُتَّقِينَ٢٤١ [البقرة: ۲۴۱]. «و برای زنان مطلقه، بهره¬ی مناسبی است که بر عهده¬ی مردان پرهیزکار است».