صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۳: آیۀ مطلقه را از مراجعه به شوهرش بازندارید

درس ۳: آیۀ مطلقه را از مراجعه به شوهرش بازندارید

قول الله تعالی:

﴿وَإِذَا طَلَّقۡتُمُ ٱلنِّسَآءَ فَبَلَغۡنَ أَجَلَهُنَّ فَلَا تَعۡضُلُوهُنَّ أَن يَنكِحۡنَ أَزۡوَٰجَهُنَّ إِذَا تَرَٰضَوۡاْ بَيۡنَهُم بِٱلۡمَعۡرُوفِۗ ذَٰلِكَ يُوعَظُ بِهِۦ مَن كَانَ مِنكُمۡ يُؤۡمِنُ بِٱللَّهِ وَٱلۡيَوۡمِ ٱلۡأٓخِرِۗ ذَٰلِكُمۡ أَزۡكَىٰ لَكُمۡ وَأَطۡهَرُۚ وَٱللَّهُ يَعۡلَمُ وَأَنتُمۡ لَا تَعۡلَمُونَ٢٣٢ [البقرۀ: ۲۳۲]. فرمودۀ خداوند بزرگ:

(۲۳۲) هنگامی که زنان را طلاق دادید و عده¬¬ی آنها به پایان رسید، اگر سازش پسندیده¬ای بین آنها و شوهرانشان برقرار شد، مانع ازدواجشان با یکدیگر نشوید. آن دسته از شما از این حکم پند می-گیرند که به الله و رستاخیز ایمان دارند. این برای شما بهتر و پاکیزه¬تر است. و الله می‌داند و شما نمی¬دانید. شرح: فرمودۀ خداوند أ: ﴿وَإِذَا طَلَّقۡتُمُ ٱلنِّسَآءَ یعنی عقد و گروه نکاح را باز کردید و پیوند عصمت آن را برداشتید که لفظ انت طالق (تو طلاق هستی) و یا طلقتک (تو را طلاق دادم) را به زبان آوردید و فرمودۀ خداوند ﴿فَبَلَغۡنَ أَجَلَهُنَّ یعنی زنی که طلاق شده و به انتهای عدۀ خود رسیده باشد و به جهت گذشتن عده، شوهر نتواند به سوی او رجوع کند ﴿فَلَا تَعۡضُلُوهُنَّ أَن يَنكِحۡنَ أَزۡوَٰجَهُنَّ إِذَا تَرَٰضَوۡاْ بَيۡنَهُم بِٱلۡمَعۡرُوفِ یعنی زن طلاق‌شدۀ که عده‌اش را گذرانده است منع نکنید که شوهر سابق را برای بار دوم به نکاح بگیرد در صورتی که هردو قصد دارند تا به طور شایستۀ زندگی تازه را آغاز کنند ولی سرپرست زن حق ندارد تا ازین کارشان مانع شود چه معنی تراضی به معروف همین است. فرمودۀ خداوند: ﴿ذَٰلِكَیعنی همین منع‌کردن زن طلاق شده که عدۀ را گذرانیده و به سبب گذشتن عده، نکاح او با شوهرش قطع شده و شوهرش حق رجوع را از دست داده است. ﴿يُوعَظُ پند داده می‌شود. و از جانب خداوند به آن امر می‌شود: ﴿مَن كَانَ مِنكُمۡ يُؤۡمِنُ بِٱللَّهِ وَٱلۡيَوۡمِ ٱلۡأٓخِرِۗ زیرا شخصی مؤمن است که امر خداوند را اطاعت و آن را قبول دارد ﴿ذَٰلِكُمۡ أَزۡكَىٰ لَكُمۡ وَأَطۡهَرُۚ یعنی این کار یعنی عدم ممانعت زن طلاق شده در مراجعه به شوهر قبلی به نکاح جدید سبب اطاعت بیشتر خداوند أ به حساب می‌آید چه بیشتر سبب تزکیه نفس‌های شما می‌شود و جامعۀ شما را بهتر به طرف پاکی و راستکاری رهنمون می‌سازد. زیرا امکان دارد اگر از ازدواج چنین زن و شوهری که همدیگر را دوست می‌دارند ممانعت شود به گناه گرفتار شوند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت شریفه را به تجوید قرائت کن تا شنوندگان آن را حفظ کنند.

۲- شرح را جمله جمله به خوان و نکات پوشیده را بیان و آنچه محتاج به شرح است شرح ده.

۳- به آن‌ها بفهمان: زنی که طلاق شد چون عده‌اش بگذرد شوهرش نمی‌تواند به وی رجوع کند و اگر با یکدیگر تمایل داشتند ولی و سرپرست زن نمی‌تواند آن‌ها را از نکاح جدید منع کند.

۴- به ایشان بفهمان: که به جاآوردن اوامر خداوند طهارت و پاکی را در جامعه پدید می‌آورد و نافرمانی خداوند دل‌ها را فاسد و جامعه را به ناپاکی گرفتار می‌گرداند.

۵- به ایشان تذکر ده: که ایمان به خدا و روز آخرت بنده را آماده برای اطاعت از فرمان خدا و پیامبر ج می‌گرداند.