صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲: حدیث جوانان ازدواج کنند یا...

درس ۲: حدیث جوانان ازدواج کنند یا...

قول النبي عليه السلام: يَا مَعْشَرَ الشَّبَابِ! مَنِ اسْتَطَاعَ مِنْكُمُ الْبَاءَةَ فَلْيَتَزَوَّجْ، فَإِنَّهُ أَغَضُّ لِلْبَصَرِ وَأَحْصَنُ لِلْفَرْجِ، وَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَعَلَيْهِ بِالصَّوْمِ فَإِنَّهُ لَهُ وِجَاءٌ. فرمودۀ پیامبر ج: ای گروه جوانان! کسی که از شما توانائی برداشتن تکالیف ازدواج را دارد باید ازدواج کند. زیرا ازدواج بازدارندةتر است چشم را و حفظ‌کننده‌تر است شرمگاه را و کسی که توانائی ندارد، پس لازم است بر وی روزه‌گرفتن، زیرا روزه برایش قطع‌کنندة شهوت است. (رواه ابوداود)

شرح: فرمودۀ پیامبر ÷: «يَا مَعْشَرَ الشَّبَابِ»: پیامبر بزرگوار ج جوانان امت اسلامی را در هر مکان و زمانی که باشند مورد خطاب قرار داده و به عنوان یک اندرزدهنده و راهنما به ایشان می‌گوید: «مَنِ اسْتَطَاعَ مِنْكُمُ الْبَاءَةَ» کسی که از شما توانائی برداشتن تکالیف ازدواج از قبیل مهر، سرپرستی و مسکن را دارد «فَلْيَتَزَوَّجْ» باید ازدواج کند چه با دوشیزۀ باشد یا بیوه، صغیره باشد یا کبیره سپس علت امر به ازدواج را چنین بیان می‌فرماید: «فَإِنَّهُ أَغَضُّ لِلْبَصَرِ» زیرا شخص متأهل عادتاً به طرف غیر همسرش نظر نمی‌کند چه همسرش او را کفایت می‌کند و چون پوشیدن چشم از نامحرم واجب است، لذا کاری که این واجب را یاری می‌کند ازدواج است و فرموده پیامبر ÷: «وَأَحْصَنُ لِلْفَرْجِ» یعنی ازدواج از ذکر و نماز و صبر جلوگیری بیشتری از ارتکاب فحشاء دارد. فرمودۀ پیامبر ج: «وَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ» کسی که توانائی ازدواج را نسبت به مصارف و هزینه آن نداشته باشد «فَعَلَيْهِ بِالصَّوْمِ» پس بر وی روزه لازم است و آن امتناع از خوردن و آشامیدن و شهوتست از طلوع صبح تا غروب آفتاب. فرمودۀ پیامبر ج: «فَإِنَّهُ لَهُ وِجَاءٌ» زیرا همین روزه برای انسان به منزلۀ خصی‌کردن است همانطور که خصی‌کردن میل جنسی را در حیوان نابود می‌کند و مادۀ شهوت را از بین می‌برد پس بر جوانان مجرد لازم است که روزه بدارند و بدون عذر سفر یا بیماری آن را ترک نکنند زیرا روزه رغبت جنسی را منع می‌کند، آری شخص روزه‌دار در کمالات روحی سیر کرده و به نواقص بدنی التفاتی ندارد.

راهنمائی‌هائی برای مربی:

۱- حدیث را واضح بخوان و تکرار کن تا بدانی که حفظ کرده‌اند.

۲- شرح را بخوان و معنی مراد را به شنوندگان بفهمان.

۳- به ایشان بفهمان: که جوانان در عمل به این نصیحت پیامبر ج از اشخاص میان سال و پیر شایسته‌ترند زیرا قدرت و فساد جنسی در جوانان نسبت به آن‌ها بیشتر است و از طرف دیگر میانسالان و پیران نسبت به جوانان طاعت و عبادت زیاده‌تر انجام داده‌اند و خطر شهوت در ایشان کمتر است اما جوانان هنوز به عبادت و طاعت خداوند نوعادت‌اند.

۴- به ایشان فایده ازدواج را گوشزد کن که ازدواج علاوه بر این که به انسان احصان و پاکدامنی بخشیده سعادت دنیا و آخرت وی را آماده می‌گرداند. از وی اولاد بوجود آمده که خدا را می‌پرستند و بر عبادت‌شان ثواب داده می‌شود.

۵- ایشان را از فواید روحی و بدنی روزه آگاه کن و بگو: که بزرگترین مفاد روزه وجود پاکدامنی مطلوب در جوان مسلمان است.