صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲٧: آیۀ داستان تولد حضرت عیسی

درس ۲٧: آیۀ داستان تولد حضرت عیسی

قوله تعالی:

﴿فَنَادَىٰهَا مِن تَحۡتِهَآ أَلَّا تَحۡزَنِي قَدۡ جَعَلَ رَبُّكِ تَحۡتَكِ سَرِيّٗا٢٤ وَهُزِّيٓ إِلَيۡكِ بِجِذۡعِ ٱلنَّخۡلَةِ تُسَٰقِطۡ عَلَيۡكِ رُطَبٗا جَنِيّٗا٢٥ فَكُلِي وَٱشۡرَبِي [مریم: ۲۴-۲۶]. فرمودۀ خداوند بزرگ:

(۲)(۲۴۴) آن‌گاه از فرودستش ندایش داد که اندوهگین مباش. پروردگارت زیر پایت چشمه‌ی آبی پدید آورده‌ است. (۲۵) و تنه‌ی خرما را به سوی خودت تکان بده تا برایت خرمای تازه بریزد.(۲۶) و بخور و بنوش و چشمانت روشن باد.

شرح: ﴿قَالَتۡ يَٰلَيۡتَنِي مِتُّ قَبۡلَ هَٰذَا خداوند از احوال مریم دوشیزۀ باکره در هنگام زادن عیسی ÷ برای ما حکایت می‌کند که او با کمال تأسف و حسرت آرزوی مرگ را پیش از پدیدآمدن چنین واقعۀ بزرگی که زادن فرزندی بدون پدر است برای خود کرد. زیرا وی از خبردارشدن و سرزنش مردم قریۀ خود (بیت اللحم فلسطین) که در آن سکونت داشت می‌ترسید و ازین جهت گفت: ﴿وَكُنتُ نَسۡيٗا مَّنسِيّٗا یعنی چیز حقیری می‌بودم کلمه نسی از نسیان و فراموشی گرفته شده: یعنی آنچه را که اگر از روی عادت فراموش کنند و از گم‌شدن آن اندوهگین نمی‌شوند مانند ریسمان، میخ و غیره و همچنین نسئ پارچۀ حیض است که به آن پلیدی را از خود دور می‌کنند. و آرزوی مرگ حضرت مریم برای راحت‌طلبی و استراحت نفس نبود، زیرا چنین آرزوی جواز ندارد بلکه این خواهش برای ضرری بود که با دین او ارتباط پیدا می‌کرد مثلاً می‌ترسید: که مردم بدین او بدگمان شوند و مورد سرزنش قرار گیرد و در فتنه بیفتد، و یا این که مردم به وی نسبت زنا بدهند و این گمان ناروا سبب هلاکت ایشان گردد. ﴿فَنَادَىٰهَا مِن تَحۡتِهَآ پس آواز داد او را عیسی ÷ از زیرش و برای وی گفت: ﴿أَلَّا تَحۡزَنِي قَدۡ جَعَلَ رَبُّكِ تَحۡتَكِ سَرِيّٗا اندوهگین مباش همانا خداوند زیر پای تو جوئی آماده کرده است یعنی جوی آبی که آن را (سری) می‌گویند: ﴿وَهُزِّيٓ إِلَيۡكِ بِجِذۡعِ ٱلنَّخۡلَةِ و شاخۀ خرما را به سوی خود به جنبان مراد همان تنۀ خرما است که نزد آن عیسی ÷ تولد شده بود تا بر تو خرمای رطب تازه چیده بریزد ﴿فَكُلِي وَٱشۡرَبِي وَقَرِّي عَيۡنٗاۖ بخور و بیاشام و به فرزندی چون عیسی شادمانی کن.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیات را بخوان تا شنوندگان نیز با تو تکرار کنند و یاد گیرند.

۲- شرح مطالب را بخوان و معنی جمله‌ها را بیان کن تا همگان بدانند.

۳- برایشان بفهمان: که کیفیت خلقت عیسی ÷ مانند کیفیت آفرینش آدم ÷ است که چون خداوند خواست وی را بیافریند به او فرمان داد موجود باش فوراً بوجود آمد.

۴- برای ایشان بفهمان: که تمنای مرگ اگر برای امر دینی باشد جواز دارد و اگر برای خلاصی از درد و غم دنیوی باشد جایز نیست.

۵- به آن‌ها بگو: که ولادت عیسی ÷ بدون پدر و سخن‌زدن او در گهواره از آیات خداوند است و برای پند گرفتن مردم به حساب می‌رود.