صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۳: آیۀ کشتن مسلمان به عمد

درس ۲۳: آیۀ کشتن مسلمان به عمد

قول الله تبارك وتعالی:

﴿وَمَن يَقۡتُلۡ مُؤۡمِنٗا مُّتَعَمِّدٗا فَجَزَآؤُهُۥ جَهَنَّمُ خَٰلِدٗا فِيهَا وَغَضِبَ ٱللَّهُ عَلَيۡهِ وَلَعَنَهُۥ وَأَعَدَّ لَهُۥ عَذَابًا عَظِيمٗا٩٣ [النساء: ٩۳]. فرمودۀ خدای تعالی:

(٩۳) کسی که بکشد مؤمنی را دانسته و خواسته پس کیفرش دوزخ است جاودان در آن و خشم آورد خدا بر او دورش کند و آماده کند برای او عذابی بزرگ. شرح: فرمودۀ خداوند بزرگ: ﴿وَمَن يَقۡتُلۡ مُؤۡمِنٗا مُّتَعَمِّدٗا: لفظ مؤمن معنی عموم را می‌دهد و بر مرد و زن اطلاق می‌شود و در استعمال خود بر بنده و آزاد، بزرگ و کوچک، فقیر و غنی برابر است، و از عمومیت آن به جز اشخاص غیر مکلف مانند کودک و دیوانه کسی بیرون نیست، فرمودۀ خداوند أ: ﴿مُؤۡمِنٗا یعنی آن که ایمان دارد که الله أ پروردگار اوست و محمد ج پیامبر خداست و به ملاقات پروردگار به روز قیامت و حساب اعمال و پاداش آن روز یقین دارد. فرمودۀ خداوند أ: ﴿مُّتَعَمِّدٗا یعنی به صورت تجاوز و ستم به این که کشتن طرف را از روی ظلم و قصد اراده کند و این قتل را در جایش انجام نداده باشد که مثلاً شخص مقتول مرتکب زنا و یا ارتداد نشده که به واسطۀ آن جرم کشته شود و یا اراده کشتن قاتل را نکرده تا او را جهت دفاع از نفس خود به قتل برساند، پس هرآن که چنین مسلمانی را بکشد مطابق دستورات خداوند جزا داده می‌شود ﴿فَجَزَآؤُهُۥ جَهَنَّمُ خَٰلِدٗا فِيهَا که از آتش بیرون آورده نشود ﴿وَغَضِبَ ٱللَّهُ عَلَيۡهِ: و بر هرکه خداوند خشم گیرد هیچگاه رستگار نشود ﴿وَلَعَنَهُۥ و او را از ساحۀ رحمتش دور گرداند ﴿وَأَعَدَّ لَهُۥ: و برایش حاضر و آماده کرد ﴿عَذَابًا عَظِيمٗا عذاب را در قبر و هم بروز قیامت، مگر این که توبه نصوح «بدون بازگشت» بنماید شاید که خداوند بر وی ببخشاید و به رحمت خود او را از آتش دوزخ بیرون گرداند.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را به تجوید با شنونده‌ها بخوان و تکرار کن تا حفظ نمایند.

۲- شرح را بخوان و در هر جمله توقف نموده و معنی آن را بیان کن.

۳- برای‌شان بگو: که مؤمن حقیقی مؤمنی را به تجاوز و ستم به قتل نمی‌رساند زیرا خداوند می‌فرماید: «مناسب مؤمن نیست که شخص مؤمنی را بکشد مگر به طور خطا».

۴- به آن‌ها هشدار ده که مسلمانی از صراط می‌گذرد و بدر بهشت می‌رسد و می‌خواهد تا با دیگران به بهشت درآید، مگر از آنجا که دستهایش به خونی که از ستم و تجاوز ریخته است آلوده می‌باشد از در بهشت بازگردانیده می‌شود.

۵- به ایشان بگو: که قتل نفس بعد از شریک‌آوردن به خداوند در مقام دوم و زنا به مرتبۀ سوم بعد از شرک است چون از پیامبر ج از گناهان بزرگ پرسیده شد شرک و کفر و زنا را نام بردند.