صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۲۱: آیۀ ایجاد تفرقه در دین

درس ۲۱: آیۀ ایجاد تفرقه در دین

قول الله أ:

﴿إِنَّ ٱلَّذِينَ فَرَّقُواْ دِينَهُمۡ وَكَانُواْ شِيَعٗا لَّسۡتَ مِنۡهُمۡ فِي شَيۡءٍۚ إِنَّمَآ أَمۡرُهُمۡ إِلَى ٱللَّهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُواْ يَفۡعَلُونَ١٥٩ مَن جَآءَ بِٱلۡحَسَنَةِ فَلَهُۥ عَشۡرُ أَمۡثَالِهَاۖ وَمَن جَآءَ بِٱلسَّيِّئَةِ فَلَا يُجۡزَىٰٓ إِلَّا مِثۡلَهَا وَهُمۡ لَا يُظۡلَمُونَ١٦٠ [الأنعام: ۱۵٩-۱۶۰]. گفتۀ خداوند بزرگ:

(۱۵٩) بی¬گمان با کسانی که در دینشان تفرقه ورزیدند و دسته دسته شدند، هیچ پیوندی نداری. کارِ آنان با پروردگار است و آن¬گاه آنان را از کردارشان آگاه می¬کند.(۱۶۰) هر کس کار نیکی انجام دهد، ده برابرش پاداش می¬یابد و هر کس کار بدی انجام دهد، تنها به اندازه¬ی کارِ بدش مجازات خواهد شد. و بر آنها ستمی نخواهد رفت. شرح: فرمودۀ خداوند: ﴿إِنَّ ٱلَّذِينَ فَرَّقُواْ دِينَهُمۡ وَكَانُواْ شِيَعٗا: یعنی یهودان و نصرانیان به گروه‌ها و حزب‌ها پراکنده شدند. یهود به هفتاد و یک فرقه و نصاری به هفتاد و دو فرقه پراکنده گشتند و به زودی ملت اسلام به هفتاد و سه فرقه از هم جدا می‌شوند که همۀ‌شان در آتش می‌روند به جز یک فرقه که در جنت باشند از پیامبر ج سؤال شد که آن‌ها چه کسانی هستند، فرمود: آن‌ها بر طریقۀ باشند که امروز من و یارانم بر همان طریقه ایم. مراد پیامبر ج در این جا فرقۀ ناجیه است که از آتش دوزخ نجات می‌یابند و ایشان همان کسانیند که بر دین حق و سنت پیامبر ج و یارانش باشند، و آن را تبدیل و تغییر نداده و به فرقه‌ها و حزب‌ها و طایفه‌ها پراکنده نشدن. فرموده خداوند: ﴿لَّسۡتَ مِنۡهُمۡ فِي شَيۡءٍۚ: یعنی تو از ایشان بیزاری. کار آن‌ها را به خداوند واگذار که سنت خود را به هلاکت‌شان در دنیا و عذاب‌شان در آخرت اجرا کند. آری، در قیامت خداوند آن‌ها را به کردارشان آگاه کرده سپس به اعمال آن‌ها جزا می‌دهد. ﴿مَن جَآءَ بِٱلۡحَسَنَةِ فَلَهُۥ عَشۡرُ أَمۡثَالِهَاۖ یعنی کسی که حسنه‌ای انجام دهد خداوند از رحمت خود وی را مورد اکرام قرار داده و پاداش وی را چند برابر می‌گرداند. و کسی که به عمل ناشایستۀ اقدام کند، از عدالت و رحمت خداوند به مثل آن جزا می‌بیند. فرمودۀ خداوند: ﴿وَهُمۡ لَا يُظۡلَمُونَ: یعنی طوری که بیان شد خداوند آن‌ها را به کردارشان جزا می‌دهد در حالی که بر ایشان به کاستن حسنه و یا زیادت سیئه ستم نمی‌شود.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- هردو آیت را به تجوید بخوان و تکرار کن تا بدانی که همه آن را حفظ کرده‌اند.

۲- شرح را به آرامی بخوان و به هر جمله توقف کرده معنی آن را بیان کن.

۳- آن‌ها را از حرمت تفرق در دین آگاه کن زیرا نتیجه آن هلاکت در دنیا و آخرت است.

۴- به آن‌ها بگو: که خداوند تفرقه اهل کتاب را در دین‌شان محکوم کرده است.

۵- به ایشان تذکر ده: که به غیر از اهل سنت و جماعت فرقه‌های دیگر این امت در هلاکت هستند، مگر این که توبه کنند و به کتاب و سنت رجوع کنند. و به راهی بروند که گذشتگان نیکوکار این امت از عقیده، داوری، ادب و حسن خلق.