صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱٩: آیۀ آمدن دختر شعیب نزد موسی

درس ۱٩: آیۀ آمدن دختر شعیب نزد موسی ÷

قول الله تبارك وتعالی:

﴿فَجَآءَتۡهُ إِحۡدَىٰهُمَا تَمۡشِي عَلَى ٱسۡتِحۡيَآءٖ قَالَتۡ إِنَّ أَبِي يَدۡعُوكَ لِيَجۡزِيَكَ أَجۡرَ مَا سَقَيۡتَ لَنَاۚ فَلَمَّا جَآءَهُۥ وَقَصَّ عَلَيۡهِ ٱلۡقَصَصَ قَالَ لَا تَخَفۡۖ نَجَوۡتَ مِنَ ٱلۡقَوۡمِ ٱلظَّٰلِمِينَ٢٥ [القصص: ۲۵]. فرمودۀ خدای تعالی:

(۲۵) پس بیامدش یکی از آن دو زن که می‌آمد بر حیا گفت: همانا پدرم تو را می‌خواند تا بپردازدت مزد آنچه را آب دادی برای ما، آنگاه که آمد نزد وی و خواند بر او داستان‌ها را، گفت: بیم مدار رها شدی از گروه ستمکاران. شرح: فرمودۀ خدای تعالی: ﴿فَجَآءَتۡهُ: یعنی دختر نزد موسی ÷ آمد آنجا که او را در اطراف چاه ترک گفته بود و فرموده‌اش: ﴿تَمۡشِي عَلَى ٱسۡتِحۡيَآءٖ: از جانب پدرش نزد موسی÷ آمد تا پیام او را به موسی برساند، گرچه پیاده می‌آمد مگر از بسیاری شرم و حیاء، گویا از حیا مرکبی ساخته و در راهی که به سوی موسی می‌آمد بر آن سوار شده است، و از حضرت عمر س روایت است که آن دختر سبک سر و زیاد بیرن شونده و داخل‌شونده نبوده است. و فرموده خدای تعالی: ﴿قَالَتۡ إِنَّ أَبِي يَدۡعُوكَ: یعنی حضور تو را می‌طلبد تا مزد آبی را که برای ما دادی بپردازدت ملاحظه می‌شود که دختر عبارت گفتۀ خود را مختصر نمود طوری که یک کلمۀ لا و نعم را بر این گفتۀ خود زیاد ننموده است، زیرا زیادنمودن کلمات برای زنان بدون حاجت جهت خوف فتنه درست نیست.

خدای تعالی برای زنان پیامبر ج می‌فرماید: ﴿وَقُلۡنَ قَوۡلٗا مَّعۡرُوفٗا [الأحزاب: ۳۲]. «وسخن شایسته بگویید». گفته‌ی را بگوئید که مقصود شما را برساند بدون زیادت.

فرمودۀ خدای تعالی: ﴿فَلَمَّا جَآءَهُۥ یعنی موسی نزد شعیب علیهما السلام آمد و داستان فرار خود از مصر را از ترس این که فرعون او را بکشد و اسباب این واقعه را برای شعیب ÷ حکایت نمود و شعیب ÷ این داستان را از موسی شنید او را مژده داده و با این گفتۀ خود مطمئن ساخت: ﴿لَا تَخَفۡۖ نَجَوۡتَ مِنَ ٱلۡقَوۡمِ ٱلظَّٰلِمِينَ «مترس که از گروه ستمکاران رهایی یافتی».

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیه را بخوان و تکرار کن تا ببینی که شنونده‌ها آن را حفظ نموده‌اند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و آنچه پوشیده و نامفهوم است توضیح نما تا شنوندگان آن را بدانند.

۳- آگاه‌شان گردان: هرگاه خطر فتنه نباشد خدمت زن جواز دارد.

۴- آگاه‌شان گردان: که زیباترین خُلق زن‌ها حیا است و زیباترین خُلق مردان شجاعت است.

۵- برای‌شان از بدگفتن عمر س زنان خراجه و ولاجه را تذکر بده و آن زنیست که همیشه بین خانه‌ها در رفت و آمد به سر می‌برد.

۶- آگاه‌شان گردان: که حضرت شعیب موسی ÷ را به عنوان پناهنده سیاسی دانست و او را اطمینان داد که نترسد.

٧- تعلیم‌شان ده: که شرک ظلم است و مشرکان ظالم‌اند. همانا شعیب ÷ برای موسی ÷ گفت: ﴿نَجَوۡتَ مِنَ ٱلۡقَوۡمِ ٱلظَّٰلِمِينَ: و فرعون و قومش مشرک بودند.