صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۸: حدیث گفته پیامبر برای معاذ

درس ۱۸: حدیث گفته پیامبر برای معاذ

أَنَّ النَّبِيَّ ج وَمُعاذٌ رَدِيفُهُ عَلَى الرَّحْلِ قَالَ: يَا مُعَاذَ بْنَ جَبَلٍ! قَالَ: لَبَّيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَسَعْدَيْكَ، قَالَ: يَا مُعَاذُ! قَالَ: لَبَّيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَسَعْدَيْكَ ثَلَاثًا، قَالَ: مَا مِنْ أَحَدٍ يَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ صِدْقًا مِنْ قَلْبِهِ إِلَّا حَرَّمَهُ اللَّهُ عَلَى النَّارِ، قَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ! أَفَلَا أُخْبِرُ بِهِ النَّاسَ فَيَسْتَبْشِرُوا؟ قَالَ: إِذًا يَتَّكِلُوا وَأَخْبَرَ بِهَا مُعَاذٌ عِنْدَ مَوْتِهِ تَأَثُّمًا.

فرمودۀ رسول الله ج برای معاذ بن جبلس در حالی که پشت سر رسول الله بر شتر سوار بود، یا معاذ! معاذ گفت: لبیك یا رسول الله و سعدیك فرمود: یا معاذ! معاذ گفت: لبیك یا رسول الله وسعدیك سه بار، پیامبر ج فرمود: کسی که از صدق دل به یگانگی خداوند أ و رسالت محمد رسول الله گواهی دهد خداوند بر او آتش دوزخ را حرام می‌نماید. معاذ گفت: یا رسول الله آیا مردم را آگاه نمایم تا خوشحال شوند؟ فرمود: آنگاه اتکاء می‌کنند، و معاذ از ترس پوشیدن علم این حدیث را در هنگام مرگ خود بیان کرد. [متفق علیه]

شرح: فرمودۀ رسول خدا ج: یا معاذ! او را به اسمش یاد کردند، برای این که نظر و قلب او را متوجه آنچه می‌فرمایند بنمایند. و معاذ با این گفته خود جواب داد: «لبيك يا رسول الله وسعديك»، باز رسول الله ج او را یاد نموده و فرمودند یا معاذ! معاذ گفت: «لبيك يا رسول الله وسعديك» و این جواب خود را سه بار تکرار نمود، سپس رسول الله فرمود: «ما من احد يشهد أن لا إله إلا الله وأن محمداً رسول الله صدقاً من قلبه الا حرمه الله علي النار» آنچه که رسول خدا به خاطرش سه بار ندا نمود بیان امر بزرگیست، که هرکس از صدق دل شهادت دهد به «لا اله الا الله ومحمد رسول الله» و به آنچه شهادت داده یقین و ایمان داشته باشد، خداوند آتش را بر او حرام کرده که اصلاً داخل آتش نمی‌شود و یا این که در آتش جاوید نمی‌ماند، زیرا او با ایمان و یقینش به گناهی که او را به آتش داخل کند نزدیک نمی‌شود و اگر ندرتاً گناهی را مرتکب شود از آن توبه نموده و بازمی‌گردد و به فرمودۀ رسول الله ج آتش را خداوند بر او حرام می‌کند، سپس معاذ گفت: «افلا اخبر الناس فيستبشرون؟» آیا مردم را آگاه نمایم تا خوشحال شوند؟ رسول الله ج در جوابش گفتند: «اذاَ يتكلوا»: آنگاه بر این وعده تکیه نموده و فرائض را ترک می‌کنند و مرتکب محرمات گردیده و هلاک می‌شوند زیرا این وعده را طور صحیح درک نمی‌کنند چون این کار دشواریست که تمامی امت اسلامی هر فرد عالم و آگاه باشد، و این یک واقعیت است. بعداً معاذ س پس از وفات رسول الله ج این حدیث را بیان کرد به خاطر نجات از گناه پوشیدن علم.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- حدیث را بخوان و شنوندگان با تو تکرار کنند تا حفظ نمایند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و آنچه پوشیده و مشکل مانده برای فهم شنونده‌ها بیان و توضیح نما!

۳- برای‌شان یادآور شو: هرگاه شخص محترم و با فضیلتی صدا زند در جوابش گفتن لبیک وسعدیک جواز دارد.

۴- برای‌شان تذکر ده: که برای خوب‌دانستن سخن تکرار کلام مشروع است.

۵- آن‌ها را به فضیلت کلمه شهادتین آگاه گردان: که هرگاه بنده از روی یقین آن‌ها را بگوید: از جاویدماندن در آتش نجات یافته و اگر مطابق این کلمه عمل می‌نماید از دخول در آتش نجات می‌یابد.

۶- از احتیاط در امور مهم آگاه‌شان گردان: چنانچه رسول الله ج احتیاط فرمودند و رساندن این خبر را به مردم لازم ندانستند که مردم تکیه نموده و در نتیجه هلاک گردند.

٧- آن‌ها را به وجوب تبلیغ علم آگاه کن: که هرگاه کسی نباشد که علم را تبلیغ کرده، واجب است که به دیگران برساند.