صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱٧: آیۀ مسابقه برای ورود به بهشت

درس ۱٧: آیۀ مسابقه برای ورود به بهشت

قول الله أ:

﴿سَابِقُوٓاْ إِلَىٰ مَغۡفِرَةٖ مِّن رَّبِّكُمۡ وَجَنَّةٍ عَرۡضُهَا كَعَرۡضِ ٱلسَّمَآءِ وَٱلۡأَرۡضِ أُعِدَّتۡ لِلَّذِينَ ءَامَنُواْ بِٱللَّهِ وَرُسُلِهِۦۚ ذَٰلِكَ فَضۡلُ ٱللَّهِ يُؤۡتِيهِ مَن يَشَآءُۚ وَٱللَّهُ ذُو ٱلۡفَضۡلِ ٱلۡعَظِيمِ٢١ [الحدید: ۲۱]. فرمودۀ خدای بزرگ أ:

(۲۱) پیشی جوئید بر همدیگر به سوی آمرزشی از پروردگار خویش و بهشتی که پهنایش چون پهنای آسمان و زمین است، آماده شده برای آنان که ایمان آوردند به خدا و پیامبرانش، اینست فضل خدا دهدش بهر که خواهد و خداست دارای فضل بزرگ. شرح: فرمودۀ خدای بزرگ أ: ﴿سَابِقُوٓاْ إِلَىٰ مَغۡفِرَةٖ مِّن رَّبِّكُمۡ یعنی اولا:ً باید هریکی از شما مسلمانان مانند کسانی که باهم مسابقه می‌دهند در طلب مغفرت پروردگار خود بکوشید و این کار به توبۀ نصوح که عبارت است از ترک گناهان کبیره و صغیره و صبرکردن بر آن‌ها صورت می‌گیرد و ثانیاً: به سوی جنتی که پهنای آن مانند پهنای آسمان‌ها و زمین است بشتابید، زیرا کسی که توبۀ نصوح کند گناهانش محو می‌شود، و به سبب توبه پاک و بی‌آلایش گردیده و همانا اهلیت ورود به دارالسلام بهشت را حاصل می‌کند. فرمودۀ خداوند: ﴿عَرۡضُهَا كَعَرۡضِ ٱلسَّمَآءِ وَٱلۡأَرۡضِ این عبارت برای ذهن‌نشین کردن مطلب برای شنوندگان است، مثلی که در سورۀ آل عمران آمده است: ﴿وَجَنَّةٍ عَرۡضُهَا ٱلسَّمَٰوَٰتُ وَٱلۡأَرۡضُ [آل عمران: ۱۳۳]. «پهنای جنت به پهنای آسمان‌ها و زمین است» ورنه عرض و طول جنت را غیر آفریدگارش کسی نمی‌داند و عقل بشری این را درک نمی‌کند و فرمودۀ رسول الله ج بر این مطلب دلالت دارد: «إن المؤمن یعطی فی الجنة مثل الدنیا عشر مرات» «برای مؤمن در جنت ده برابر مانند دنیا داده می‌شود» و فرمودۀ خداوند: ﴿أُعِدَّتۡ لِلَّذِينَ ءَامَنُواْ بِٱللَّهِ وَرُسُلِهِۦۚ [الحدید: ۲۱]. یعنی خداوند بهشت را مهیا و آماده نموده برای کسانی که خدای را پروردگار و آفریدگار خود دانستند و تنها او را عبادت و پرستش کرده و به پیامبرانش ایمان آوردند و به هیچیکی از ایشان کفر نورزیدند و به کردار نیک و ایمان از ایشان پیروی کردند و به همین رویه جهان را وداع گفتند، همانا چنین جنتی را برای‌شان حاضر و آماده کرده است. و فرموده خداوند أ: ﴿ذَٰلِكَ: یعنی آنچه از توفیق به ایمان و دخول بهشت است، فضل و بخشش خداوندیست برای کسانی که بخواهد عنایت می‌کند و خداوند دارای فضل بزرگ است.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را بخوان و تکرار کن تا شنونده‌ها آن را حفظ نمایند.

۲- شرح را جمله جمله بخوان و معنی مطلوب و آنچه را که پوشیده مانده باشد بیان کن.

۳- برای‌شان یادآوری کن: که این چند روز زندگانی دنیا روزهای عمل نیک و مسابقه در خیر است، روزهای بیهوده‌گذاری و باطل و راحت‌طلبی و کسالت نیست پس کار، کارکردن برای سرای آخرت است.

۴- برای‌شان یادآوری کن: که عمل نجات‌دهنده و مساعدکنندۀ جنت، همانا ایمان صحیح و عمل صالحی‌ایست که خداوند أ به آن امر نموده و تشویق فرموده است.

۵- تعلیم‌شان ده: این که عمل صالح آنست که سه شرط در آن باشد: اول: این که عمل صالح از اعمالی باشد که خدا و رسول مشروع نموده‌اند و دوم: تنها و تنها رضای خدا به آن در نظر گرفته شود. سوم: این که از نگاه کمیت و کیفیت و زمان و مکان مطابق شریعت الهی باشد.