صفحه نخست عقاید (کلام) درس های روزانه درس ۱۱: آیۀ اهل کتاب می‌خواهند شما را گمراه کنند

درس ۱۱: آیۀ اهل کتاب می‌خواهند شما را گمراه کنند

قول الله عزوجل:

﴿وَدَّ كَثِيرٞ مِّنۡ أَهۡلِ ٱلۡكِتَٰبِ لَوۡ يَرُدُّونَكُم مِّنۢ بَعۡدِ إِيمَٰنِكُمۡ كُفَّارًا حَسَدٗا مِّنۡ عِندِ أَنفُسِهِم مِّنۢ بَعۡدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمُ ٱلۡحَقُّۖ فَٱعۡفُواْ وَٱصۡفَحُواْ حَتَّىٰ يَأۡتِيَ ٱللَّهُ بِأَمۡرِهِۦٓۗ إِنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيۡءٖ قَدِيرٞ١٠٩ [البقرة: ۱۰٩]. گفتۀ خداوند بزرگ:

(۱۰٩) بساری از اهل کتاب دوست دارند تا شما را بعد از ایمان‌تان به سوی کفر برگردانند پس از آن که حق برای‌شان آشکار شده است به علت حسدی که از نفس‌های‌شان است، پس درگذرید و گذشت کنید تا خداوند امر خود را پیاده کند خدا بر همه چیز توانا است. شرح: فرمودۀ خداوند بزرگ: ﴿وَدَّ كَثِيرٞ مِّنۡ أَهۡلِ ٱلۡكِتَٰبِ یعنی بسیاری از اهل کتاب از یهود و نصاری دوست دارند گرچه این آیت در بارۀ یهود مدینه نازل شده ولی آیات قرآن مجید، دارای معنی عمومی می‌باشند مثلاً از نصاری هم کسانی وجود دارد که این آرزو را دارند چنانکه یهودها منحرف شدن مسلمانان را دوست می‌داشتند، این‌ها هم دوست دارند. فرمودۀ خداوند أ: ﴿لَوۡ يَرُدُّونَكُم مِّنۢ بَعۡدِ إِيمَٰنِكُمۡ كُفَّارًا تا شما را بعد از ایمان به کفر بازگردانند این چیزیست که بسیاری اهل کتاب یهود و نصاری آن را دوست می‌دارند، آن‌ها همیشه می‌خواهند مسلمانان را بعد از ایمان‌شان به طرف کفر بکشانند، تا در دنیا با آن‌ها در تاریکی کفر برابر باشند، و در آخرت نیز به عذاب آتش دوزخ گرفتار شوند.

فرمودۀ خداوند: ﴿حَسَدٗا مِّنۡ عِندِ أَنفُسِهِم یعنی چیزی که اهل کتاب را به آرزوی کفر مؤمنین وادار می‌کند همان حسدیست که در نفس‌شان جای گرفته است. فرمودۀ خداوند بزرگ: ﴿مِّنۢ بَعۡدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمُ ٱلۡحَقُّۖ یعنی پس از آن که شناختند که اسلام دین حق است و هرکه آن را به صدق و اخلاص قبول کند در دنیا و آخرت رستگار می‌شود و گروهی از ایشان که به مسلمانان حسد بردند بازگشت آن‌ها را به سوی کفر تمنا کردند.

فرمودۀ خداوند أ: ﴿فَٱعۡفُواْ وَٱصۡفَحُواْ حَتَّىٰ يَأۡتِيَ ٱللَّهُ بِأَمۡرِهِۦٓۗ یعنی ای مسلمانان! با این گروهی که آرزوی کفر شما را دارند به عفو پیش آمد کنید و آن‌ها را مؤاخذه نکرده و گذشت کنید و ایشان را به زبان سرزنش مکنید و صبر داشته باشید، تا خداوند امر پیکار با ایشان را بر شما نازل کند و خداوند به همه چیز تواناست پس به وعدۀ خدا اعتماد کنید و مطمئین باشید.

راهنمائی‌هایی برای مربی:

۱- آیت را به خوبی بخوان و تکررا کن تا اکثراً آن را حفظ کنند.

۲- شرح را بخوان و به هر جمله توقف کن و معنی‌شان را بیان کن تا شنوندگان بدانند.

۳- به آن‌ها بگو: بسیاری از یهود و نصاری خواستار به فسادکشانیدن عقاید مسلمانان می‌باشند تا ایشان را از اسلام که مصدر قدرت و سعادت دنیا و آخرت‌شان است دور بگردانند چیزی که آن‌ها را به این کار وادار می‌کند آتش حسدیست که سینه‌های‌شان را فرا گرفته است.

۴- آن‌ها را آگاه کن: که بسیاری از اهل کتاب می‌دانند که اسلام دین حق خداوند است و کمال سعادت انسان در غیر اسلام نیست، چیزی که آن‌ها را به عدم قبول اسلام می‌کشاند تنها و تنها اختیار دنیا بر نعیم آخرت است.

۵- آن‌ها را به فضایل عفو و گذشت از خطای دیگران آگاه کن: تا به آن خوی بگیرند، زیرا این کار از جمله عبادت به شمار می‌رود.